Jakim programem obrobić zdjęcia z wakacji? Oto nasze propozycje

Sezon urlopowy w pełni. Mimo tego, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 pokrzyżowała większości z nas wielkie plany wyjazdowe, to wciąż chcemy udać się na upragniony urlop, wypocząć i zrobić kilka pamiątkowych fotek. Nie wiesz, czym je obrobić? Służymy pomocą.

Jakim programem obrobić zdjęcia z wakacji? Oto nasze propozycje
Marcin Watemborski

Po powrocie z wakacji karty pamięci w naszych aparatach i smartfonach są zapchane pamiątkowymi zdjęciami. Po ich zgraniu na komputer, dobrze jest je trochę rozjaśnić, dodać kontrastu czy podkręcić kolory. A może jakiś artystyczny filtr, który nada charakteru naszym fotkom? Poniżej znajdziecie propozycje programów, którymi obrobicie zdjęcia zarówno na ekranach urządzeń mobilnych, jak też na komputerze.

Adobe Lightroom Classic

Adobe Lightroom Classic to pierwszy program, który przychodzi do głowy wielu fotografom, jeśli mówimy o szybkiej i wygodnej obróbce zdjęć. Jest to samodzielnie działająca aplikacja, która umożliwi nie tylko przeglądanie i katalogowanie zdjęć, ale również rozbudowany system oceniania i oznaczania, jak też bardzo precyzyjną, profesjonalną obróbkę.

Obraz

W pierwszej kolejności należy zaimportować zdjęcia do programu, później przejść do sekcji obróbki, gdzie możliwe jest praktycznie wszystko, co fotograficzna dusza sobie zapragnie, a później można z powodzeniem zapisać zdjęcia w różnych formatach. Ten rozbudowany program sprawdzi się u każdego miłośnika fotografii, chociaż jest raczej kierowany do profesjonalistów.

Adobe Lightroom Classic jest dostępny zarówno na komputery Apple, jak i na Windowsa. Jest to oprogramowanie płatne – w miesięcznym abonamencie kosztuje 12,23 euro, a w pakiecie fotograficznym wraz z Adobe Photoshop CC 12,29 euro – niewielka różnica w cenie, a możecie mieć 2 programy.

Adobe Lightroom Photo Editor

Adobe Lightroom Photo Editor to bezpłatna aplikacja mobilna, która pozwoli na szybką i bezproblemową obróbkę zdjęć – od wyrównywania ekspozycji i kontrastu, przez stosowanie predefiniowanych ustawień oraz używanie filtrów artystycznych. Użytkownik ma do dyspozycji całą gamę przeróżnych opcji, które bez problemu sprawdzą się u każdego pasjonata fotografowania.

Obraz

Aplikacja jest dostępna zarówno na urządzenia Apple jak i Androida.

Adobe Photoshop CC

Adobe Photoshop CC to chyba najbardziej popularny na świecie program do obróbki grafiki. Jeśli wgracie do niego pliki RAW z aparatu cyfrowego, otworzy wam się wtyczka Adobe Camera RAW, która działa praktycznie tak samo jak Lightroom. Różni się jednie trochę interfejsem użytkownika, ale po ostatniej aktualizacji nie tak bardzo.

Oprócz rozbudowanych funkcji Adobe Camera RAW, macie tam do dyspozycji ogrom różnych narzędzi do profesjonalnego tworzenia grafiki – można zmienić i stworzyć praktycznie wszystko od podstaw.

Obraz

Adobe Photoshop CC jest dostępny na komputery Apple jak i na platformę Windows. Program jest płatny i samodzielnie kosztuje 24,59 euro, ale pamiętajcie o pakiecie fotograficznym – 12,29 euro brzmi jak dobra okazja, a w komplecie jest też Lightroom. Od niedawna Adobe Photoshop jest też dostępny na iPady i ciągle jest ulepszany.

Adobe Photoshop Express Photo Editor

Adobe Photoshop Express Photo Editor to prosta aplikacja, która pozwoli dodać przeróżne elementy do zdjęć, jak napisy czy ikonki. Jedną z funkcjonalności jest również możliwość tworzenia kolaży, rozmywania elementów zdjęć czy też zabawa kreatywnymi filtrami.

Obraz

Ten program w połączeniu z Adobe Lightroom Photo Editor stworzą zgrany duet, dzięki któremu wasze zdjęcia do mediów społecznościowych będą wyglądały znacznie lepiej. Warto sprawdzić to rozwiązanie, tym bardziej że jest bezpłatne.

Adobe Photoshop Express Photo Editor dostępny jest zarówno na urządzenia mobilne z systemami AndroidiOS.

Nie samym Adobe człowiek żyje

Oprócz programów Adobe, istnieją interesujące alternatywy, z czego większość z nich jest bezpłatnych. Poniżej znajdziecie najciekawsze płatne i bezpłatne oprogramowanie, mobilne i desktopowe.

Capture One 20

Capture One to oprogramowanie firmy Phase One, produkującej średnioformatowe aparaty cyfrowe. To obecnie największy konkurent firmy Adobe pod kątem programów do obróbki zdjęć – konkretnie dotyczy to Lightrooma.

Capture One zawiera bardzo zbliżone funkcje do Adobe Lightroom, aczkolwiek są też znaczne różnice. Wielu użytkowników woli interfejs Capture One oraz sposób, w jaki program radzi sobie z przetwarzaniem koloru. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji fotografa.

Obraz

Capture One jest dostępny w kilku wersjach na platformy Apple oraz Windows. Można go wykorzystywać płacąc miesięczny abonament lub wykupując licencję wieczystą. Niewątpliwą zaletą jest to, że Capture One ma tańsze wersje programu, dedykowane do sprzętu fotograficznego konkretnych producentów. Obecnie są to: Fujifilm, Sony oraz Nikon.

Affinity Photo

Affinity Photo to alternatywa dla programu Adobe Photoshop. Już na wstępnie należy zauważyć, że można to oprogramowanie zakupić z licencją wieczystą za 239,99 złotych w wersji komputerowej (Mac lub Windows) lub 94,99 złotych w wersji na iPada.

Obraz

Affinity Photo umożliwia bardzo, ale to naprawdę bardzo rozbudowane funkcje edycji graficznej – od podstawowych wyrównań, po tworzenie grafiki od pustej kartki. Za pomocą tej aplikacji przerobicie zdjęcia w profesjonalny sposób, korzystając z prostego i przejrzystego interfejsu. Polecamy to raczej zaawansowanym użytkownikom.

Obraz

Skylum Luminar 4

Skylum Luminar 4 to przepotężna aplikacja, bardzo zbliżona swoimi funkcjami do Photoshopa i Affinity Photo. Pozwala ona na edycję zdjęć i grafiki w bardzo zaawansowany sposób, ale wyróżnia się na tle innych doskonale przemyślanym interfejsem. Wiele czynności można wykonywać na odpowiednio opisanych suwakach, a efekt zobaczymy natychmiast.

Producent tego programu, firma Skylum, od wielu lat go rozwija dążąc do maksymalnej prostoty i wydajności, co wychodzi coraz lepiej. Każda kolejna wersja jawi się coraz bardziej interesująco.

Program Skylum Luminar 4 jest dostępny na platformy Apple oraz Windows w cenie od 89 dolarów za wieczystą licencję na 2 komputery. Są jeszcze pakiety Plus oraz Max, które zawierają dodatkowe wtyczki w postaci grafik różnych planet lub przepięknych zachodów słońca. Kosztują one odpowiednio 99 i 169 dolarów.

Snapseed

Snapseed to bezpłatna aplikacja mobilna stworzona przez Google. Ten edytor grafiki umożliwia praktycznie wszystko, co chcielibyście zrobić ze zdjęciem na waszym smartfonie. Można edytować podstawowe parametry zdjęcia, jak: jasność, kontrast, nasycenie, balans bieli, jasne i ciemne punkty czy ostrość i wyrazistość. Nie zabrakło też możliwości dodawania naklejek, ramek, przeróżnych napisów czy kolorowych filtrów.

Obraz

To, co jest naprawdę ciekawe w tej aplikacji mobilnej, to edycja skóry i tryby portretowe. Snapseed ma wgrane narzędzie, dzięki któremu możecie w łatwy sposób usunąć niedoskonałości skóry kilkoma kliknięciami, a korzystając z innej funkcji dodacie życia waszym zdjęciom portretowym przez rozjaśnienie oczu, wygładzenie skóry czy dodanie ciekawej winiety.

Snapseed jest dostępny za darmo na urządzenia z iOS oraz [https://www.dobreprogramy.pl/Snapseed,Program,Android,67748.html]Androidem[/url].

A co z linuksiarzami?

Spokojnie, nie zapomnieliśmy o miłośnikach systemu Linux. O ile wciąż trudno jest o komercyjne programy od znanych firm, przeznaczone na różne wersje Linuxa, to są sposoby na to, by sobie poradzić. Oprócz emulacji systemów Windows lub macOS i odpalania znanych programów, można przecież pobawić się tym, co użytkownicy stworzyli dla innych użytkowników.

GIMP

GIMP, czyli GNU Image Manipulation Program, to w dużym skrócie i uproszczeniu bezpłatny, linuksowy odpowiednik Photoshopa. Ten program do edycji jest oparty na kodzie z otwartym źródłem, dzięki któremu każdy użytkownik może go edytować i ulepszać.

Obraz

Podstawowymi funkcjonalnościami GIMPa są: retuszowanie, skalowanie, rysowanie, dodawanie tekstu, praca na warstwach i kanałach, zmiany interfejsu i tworzenie skryptów automatyzujących. Zasadniczo ten program umożliwia niemalże to, co drogie komercyjne rozwiązania, a nawet czasem więcej dzięki skryptom, pisanym przez pasjonatów kodowania.

Oprogramowanie jest bezpłatne i jest dostępne na systemy macOS, Windows oraz Linux. Ciekawostką jest to, że pasjonaci GIMPa stworzyli nakładkę, która zamienia go wizualnie w program zbliżony do Photoshopa. Warto sprawdzić!

Darktable

Jeśli mamy odpowiednik Photoshopa, czas na odpowiednik Lightrooma dla linuksiarzy. Przed wami Darktable, czyli program, który umożliwia niedestrukcyjną obróbkę zdjęć – bez warstw, bez zbędnego gadania – tylko suwaczki i podgląd na żywo. Podobnie jak Lightroom, jest on dość prosty w obsłudze, a każde narzędzie jest jasno podpisane.

Obraz

Za pośrednictwem bezpłatnego programu Darktable bez problemu edytujecie pliki RAW, jak też JPEG. Poprawicie kontrast, jasność, nadacie ostrość zdjęciom, jak też zapiszecie wiele plików jednocześnie po edycji.

Podobnie jak GIMP, Darktable jest dostępny zarówno na systemy macOS, Windows oraz Linux.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
poradnikismartfonyoprogramowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)