Klocki LEGO i moduł aparatu z iPhone’a 5. Tyle wystarczyło do stworzenia mikroskopu

Klocki LEGO i moduł aparatu z iPhone’a 5. Tyle wystarczyło do stworzenia mikroskopu
Marcin Watemborski

06.07.2021 10:06, aktual.: 07.07.2021 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klocki LEGO dotychczas prezentowaliśmy w formie ciekawych scenek, jak ślub, a niedawno prezentowaliśmy aplikację do odnajdywania konkretnych elementów i budowania nowych konstrukcji. Naukowcy mieli inny pomysł. Plastikowe klocki posłużyły za materiał do budowy działającego mikroskopu. Ten projekt jest naprawdę zachwycający!

Niemieccy badacze postanowili wykorzystać klocki LEGO oraz moduł aparatu ze smartfona iPhone 5 – nie tylko obiektyw, ale również lampkę LED. Celem tworzenia takiej konstrukcji było pokazanie studentom, że wystarczy trochę wiedzy i pomysłowości, by całość działała bardzo dobrze.

Projekt Barta Bosa, Emila Betza Blesy oraz Timo Betza okazał się interesujący i bardzo tani w porównaniu do profesjonalnych mikroskopów. Śmiało można powiedzieć, że to spełnienie idei nauki przez zabawę. Studenci nie tylko będą mogli spędzić czas na przypomnieniu sobie beztroskiej zabawy klockami LEGO, ale też otrzymają w pełni funkcjonalne urządzenie i poznają zasady jego działania.

Obraz
Obraz

Naukowcy kupili moduł aparatu za równowartość 19 złotych, a realizacja całości projektu kosztowała 102 euro, czyli ok. 460 złotych. Plany budowy urządzenia są dostępne za darmo w internecie. Wystarczy zakupić odpowiednie elementy i można cieszyć się swoim własnym mikroskopem z kamerką wysokiej rozdzielczości.

Gdyby takie urządzenie zostało dopracowane przez LEGO i sprzedawane jako kompletny zestaw, mogłoby dostarczyć wiele radości dzieciom na całym świecie oraz skłonić je do zainteresowania się nauką. Ten projekt zdecydowanie ma przyszłość, a jeśli jesteście ciekawi dokładnej zasady działania, rzućcie okiem na jego dokumentację naukową.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)