Kodak stał się symbolem USA. Przyczyniły się do tego lata pracy

Jeśli ktoś się zajmuje fotografią i nie słyszał w życiu o firmie Kodak, zdecydowanie musi nadrobić zaległości. To właśnie dzięki tej marce sztuka obrazowania świata znacznie się zmieniła. Teraz zostało to docenione.

Firma Kodak powstała w 1888 roku.
Firma Kodak powstała w 1888 roku.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

07.10.2022 | aktual.: 09.10.2022 12:07

Firma Kodak została założona przez George’a Eastmana w 1888 roku w Roachester (Nowy Jork, USA) i przez ten czas wyprodukowała nie tylko mnóstwo filmów światłoczułych, ale też papiery, chemię, aparaty, drukarki i mnóstwo innych rozwiązań bezpośrednio związanych z fotografią. Legendarna marka została właśnie doceniona prze Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (American Chemical Society, ACS) i odznaczona tytułem National Historic Chemical Landmark, co można przetłumaczyć jako "Historyczny narodowy symbol przemysłu chemicznego".

Przewodnicząca ACS Angela K. Wilson zwróciła uwagę na to, że dla Kodaka pracowało wiele pokoleń chemików, naukowców oraz inżynierów, którzy znacznie przysłużyli się do rozwoju fotografii, zanim powstały smartfony czy nawet aparaty cyfrowe. Wilson podkreśliła temat znaczenia sentymentalnego Kodaka – oprócz osób, które pracowały w firmie, były miliony pasjonatów fotografii, którym firma umożliwiła rozwój. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dawne hasło Kodaka brzmiało: "Zrób zdjęcie, a my zajmiemy się resztą". Aparat pudełkowy Kodak Brownie był produkowany już w roku 1900. Z czasem pracował on na średnioformatowy film zwojowy. Użytkownicy robili zdjęcia, po czym wraz z rolką naświetlonego filmu wysyłali całość do Kodaka, gdzie w zakładzie technicy wywoływali film, robili odbitki, zakładali nowy film i wysyłali z powrotem do użytkownika. Właśnie to podejście przyczyniło się do popularyzacji fotografii jako medium.

Mówiąc o Kodaku, trzeba wspomnieć o legendarnych materiałach światłoczułych, które w zmienionej formie są używane przez profesjonalistów i pasjonatów do dziś. Wystarczy spojrzeć na negatywy czarno-białe, jak Kodak T-Max lub Kodak Tri-X, jak też kolorowe pokroju materiałów: Kodak Portra czy Kodak Gold. Jednak to, co stało się Świętym Graalem, to nieprodukowany już film Kodachrome oraz podczerwony Aerochrome. Te dwa materiały były swojego czasu na wagę złota. 

W 2012 r. oryginalny Kodak zbankrutował. Rok później na zgliszczach legendy powstała firma Kodak Alaris, która postanowiła kontynuować legendę George’a Eastmana. To właśnie Kodak Alaris zajmuje się obecnie produkowaniem filmów światłoczułych, papierów i chemii.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)