Teleskop Hubble’a skończył 32 lata! NASA pokazała z tej okazji niesamowite zdjęcie

Pięć galaktyk, jedno zdjęcie. Tak w skrócie można podsumować genialny kadr, który ujął Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Agencja kosmiczna NASA udostępniła je z okazji 32-lecia jednego z najważniejszych instrumentów do obrazowania kosmosu. Jest na co popatrzeć!

Teleskop Hubble’a skończył 32 lata! NASA pokazała z tej okazji niesamowite zdjęcie
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

Teleskop Hubble'a ma już 32 lata

Misja Kosmicznego Teleskopu Hubble’a rozpoczęła się w kwietniu 1990 roku. Oczywiście samo urządzenie zmieniło się niemal nie do poznania przez ten okres. Trzy dekady pracy z kilkoma poważnymi przerwami i modyfikacjami dostarczyły agencjom kosmicznym na całym świecie mnóstwa ważnych zdjęć.

W czerwcu 2021 roku urządzenie uległo awarii. Przez cztery dni w ogóle nie działało z powodów technicznych i dopiero w lipcu udało się je naprawić. Wówczas NASA opublikowała zdjęcie dwóch zderzających się galaktyk. Kilka miesięcy później doszło do kolejnej awarii. 25 października naukowcy stracili dane dotyczące przesyłanych przez teleskop wiadomości i został włączony system NICMOS z 1997 roku. Tę usterkę również udało się usunąć.

Na podstawie materiałów dostarczonych przez teleskop powstało kilkanaście tysięcy prac naukowych. Co więcej, to sposób na bardzo rzetelne badanie kosmosu. W przeciągu ostatniego miesiąca NASA opublikowała zdjęcie najbardziej oddalonej gwiazdy oraz najstarszej zarejestrowanej galaktyki.

Na 30-lecie działania Kosmicznego Teleskopu Hubble’a został opublikowany piękny zbiór zdjęć, które trafiły do katalogu Caldwella.

Niesamowite zdjęcie pięciu galaktyk

Z okazji 32. rocznicy rozpoczęcia misji Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, agencja kosmiczna NASA udostępniła niesamowite zdjęcie, które wygląda jak żywcem wyjęte z filmu science-fiction. Zobaczymy na nim pięć niezwiązanych ze sobą galaktyk.

Hubble's 32nd Anniversary: An Eclectic Galaxy Grouping

Według naukowców z NASA, możemy tu zaobserwować grawitacyjny taniec galaktyk. Są one od siebie bardzo niewiele oddalone, a odcinek nieba, na którym je ujęto jest ponad dwa razy mniejszy niż średnica Drogi Mlecznej. Badacze są pod ogromnym wrażeniem tych kompaktowych galaktyk i tego, że nie wchodzą ze sobą w kolizje.

Kosmolodzy uważają, że takie skupiska galaktyk mogły występować częściej na początku istnienia wszechświata. Z czasem stały się pożywką dla czarnych dziur, które powstawały coraz częściej i wchłaniały kolejne ciała niebieskie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)