Najlepsze zdjęcie zaćmienia Księżyca, jakie kiedykolwiek widzieliśmy

Najlepsze zdjęcie zaćmienia Księżyca, jakie kiedykolwiek widzieliśmy

Najlepsze zdjęcie zaćmienia Księżyca, jakie kiedykolwiek widzieliśmy
Źródło zdjęć: © © Andrew McCarthy / [Instagram](https://www.instagram.com/cosmic_background/)
Marcin Watemborski
22.11.2021 14:13, aktualizacja: 22.11.2021 15:47

Niedawno wystąpiło najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Niestety, ze względu na położenie Polski, był u nas widoczny jedynie początek całego zjawiska, lecz dzięki zdjęciom z całego świata możemy zobaczyć, jak wyglądało jego apogeum. Andrew McCarthy wykonał tu kawał świetnej roboty.

Andrew McCarthy to pasjonat astrofotografii, o którym pisaliśmy niejednokrotnie. Tym razem miał kolejną okazję pokazać, co potrafi, ponieważ kilka dni temu w USA można było obserwować najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Oczywiście McCarthy zrobił to perfekcyjnie. Ostatnie takie zjawisko można było obserwować 581 lat temu.

Fotograf wyznaje, że do wykonania kolażu pokazującego kolejne fazy zaćmienia Księżyca zaczął przygotowywać się już w maju 2021 roku, gdy wystąpiło mniejsze zaćmienie. Po to, by zrobić setki zdjęć, McCarthy do godziny 4 nad ranem siedział przy aparacie i obserwował krwisty Bobrzy Księżyc.

Do zarejestrowania niezwykłego zjawiska Andrew wykorzystał trzy teleskopy z aparatami, które tradycyjnie ustawił na swoim podwórku w miejscowości Florence w stanie Arizona (USA). Fotografowi zależało, by dobrze ująć tarczę Księżyca, jak również okrągły cień Ziemi. Mimo że miał w tym doświadczenie, to nie chciał powtarzać typowych kadrów z zaćmienia. Stwierdził, że złożenie kolażu będzie bardziej satysfakcjonujące i nada głębię obrazowi.

Każda z tarcz Księżyca widocznych na końcowej sklejce składa się z trzech zdjęć zarejestrowanych przez każdy z teleskopów. Na dodatek połączenie kadrów pozwoliło na znaczne zwiększenie rozdzielczości. Ostatecznie powstało siedem tarcz Księżyca w różnej fazie zaćmienia, a cały obraz ma wielkość 356 megapikseli, dzięki czemu można wykonać bardzo szczegółowy wydruk.

Kolejne takie zaćmienie będzie widoczne dopiero w roku 2669, czyli za 648 lat.

Więcej prac McCarthy’ego znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)