Zobaczcie, jakie są najpopularniejsze aparaty wykorzystywane w fotografii stockowej

Zobaczcie, jakie są najpopularniejsze aparaty wykorzystywane w fotografii stockowej

Canon EOS 5D Mark III to drugi, najczęściej wybierany aparat przez fotografów stockowych udzielających się na depositphotos.com.
Canon EOS 5D Mark III to drugi, najczęściej wybierany aparat przez fotografów stockowych udzielających się na depositphotos.com.
Marcin Falana
11.04.2017 13:33, aktualizacja: 26.07.2022 18:33

Serwis ze zdjęciami stockowymi Depositphotos opublikował ciekawe statystyki, z których dowiadujemy się między innymi: jakie aparaty najczęściej wykorzystano do tego typu zdjęć, jakie parametry zostały zastosowane, z jakiego kraju pochodzi fotograf, a nawet o jakiej porze roku fotografowie są bardziej kreatywni.

Depositphotos dysponuje 60 milionami zdjęć stockowych, które zostały przeanalizowane pod względem najbardziej popularnego sprzętu, jakim je wykonano. Jak można się było spodziewać, prym wiodą lustrzanki Canona, które z modelami EOS 5D Mark II i Mark III znajdują się na czele stawki.

Najbardziej popularne aparaty
Najbardziej popularne aparaty© © blog.depositphotos.com

Inne modele Canona przewijają się przez całą listę i jest to najbardziej popularna marka (37,78%) wśród fotografów stockowych Depositphotos. W pierwszej piętnastce poza Canonem pojawia się tylko Nikon (18,22%) z takimi modelami na górze listy, jak D800 i D7000. Około 3% zdjęć na Depositphotos zostało wykonanych aparatami Sony, a listę zamyka Olympus z Pentaksem, które mają poniżej 1%.

Najbardziej popularne marki aparatów
Najbardziej popularne marki aparatów© © blog.depositphotos.com

Patrząc na listę modeli, trzeba przyznać, że do fotografii stockowej nie potrzebujemy najnowszego aparatu. Wysoko na liście plasują się już leciwe korpusy, jak właśnie EOS 5D Mark II, Mark III czy 40D, z Nikonów pojawił się leciwy D90.

Najbardziej popularne przysłony
Najbardziej popularne przysłony© © blog.depositphotos.com

Najpopularniejsze przysłony, jak się można było spodziewać, to f/8 i f/5.6, chociaż w pierwszej szóstce pojawiło się także f/2.8. Czas migawki 1/125 s i 1/160 s. Popularne ogniskowe to 100 i 50 mm. Według danych Depositphotos fotografowie raczej nie używają lampy błyskowej, nie jest jednak powiedziane czy nie zastosowali studyjnych lamp błyskowych.

Najbardziej popularne ogniskowe
Najbardziej popularne ogniskowe© © blog.depositphotos.com

Trzeba też przyznać, że fotografowie stockowi z Polski tworzą całkiem dużo tego typu zdjęć. Prawie 4% wszystkich zdjęć na Depositphotos zostało wykonanych przez naszych rodaków. Pod tym względem przewyższamy Niemców czy Hiszpanów.

Obraz
© © blog.depositphotos.com

Jeżeli chodzi o pory roku to fotografowie stockowi są trochę bardziej kreatywni wiosną i latem, a najmniej w czasie zimy, jednak różnice nie są duże. Więcej informacji znajdziecie na stronie blog.depositphotos.com.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)