Nasz czytelnik stworzył panoramy 360 stopni z Księżyca. Są przepiękne!

Nasz czytelnik stworzył panoramy 360 stopni z Księżyca. Są przepiękne!

Nasz czytelnik stworzył panoramy 360 stopni z Księżyca. Są przepiękne!
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski
28.07.2021 07:30, aktualizacja: 28.07.2021 09:30

Niedawno pisaliśmy o ukazaniu perspektywy Buzza Aldrina z lądowania na Księżycu, a teraz idziemy o krok dalej. Nasz czytelnik Tomasz Mielnik podesłał nam 4 gigapanoramy, które pozwolą ci przenieść się na Księżyc, tym bardziej, jeśli masz okulary VR.

Ludzie wylądowali na Księżycu 20 lipca 1969 roku. W misji Apollo 11 uczestniczyli: Neil Armstrong (dowódca), Buzz Aldrin (pilot modułu księżycowego) oraz Michael Collins (pilot modułu dowodzenia). Ta historyczna chwila została udokumentowana kolorowymi zdjęciami wykonanymi przerobionymi aparatami marki Hasselblad. NASA udostępniła je publicznie w dużej rozdzielczości, co pozwoliło wielu twórcom na wykazanie się kreatywnością.

Jednym z artystów, którzy wzięli na warsztat historyczne zdjęcia z Księżyca jest nasz czytelnik Tomasz Mielnik. Zainspirowany 50 rocznicą lądowania człowieka na Srebrnym Globie, Tomek złożył 4 gigapanoramy z opublikowanych przez NASA zdjęć. Każda z nich ma rozdzielczość 450 megapikseli i pozwala niejako przenieść się w czasie i miejscu, by odczuć choćby namiastkę tego, czego doświadczyli astronauci.

Nie zabrakło też poczucia humoru. ;-)

Zanim Tomek złożył panoramy, musiał wybrać odpowiednie zdjęcia. Po ich obróbce przeszedł do realizacji projektu. Panoramy 360 stopni nie były doskonale, wymagały dodatkowych prac nad miejscami łączeń zdjęć, jasnością oraz kontrastem. Po to, by zdjęcia nie wydawały się puste, na dole znajdziemy logo misji Apollo 11.

Gigapanoramy 360 stopni umożliwiają nie tylko spojrzenie na Księżyca z perspektywy astronauty, ale również dokładne przyjrzenie się poszczególnym elementom dzięki wysokiej rozdzielczości zdjęć. Specjalnością Tomka Mielnika jest tworzenie takich obrazów z różnych miejsc – głównie są to krajobrazy, ale widząc materiały dostarczone przez NASA nie mógł się oprzeć. Poniżej możecie znaleźć gigapanoramy z Marsa. Nasz czytelnik jest drugą (lub maksymalnie trzecią) osobą na świecie pod kątem ilości takich prac na bazie zdjęć naukowych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)