Nie żyje Terry O’Neill. Fotografował wszystkich Bondów, Beatlesów i innych

Nie żyje Terry O’Neill. Fotografował wszystkich Bondów, Beatlesów i innych

Nie żyje Terry O’Neill. Fotografował wszystkich Bondów, Beatlesów i innych
Źródło zdjęć: © © Samir Hussein / Stringer / Getty Images
Marcin Watemborski
20.11.2019 08:28, aktualizacja: 26.07.2022 15:31

Zmarł Terry O’Neill. Był fotografem, który miał w swoim dorobku portrety niesamowitych osób – muzyków, aktorów, sportowców. Na każdym zdjęciu jego autorstwa widać bliskość, jaką dzielił z każdym swoim bohaterem. Miał 81 lat.

W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy pożegnaliśmy wielu wybitnych fotografów: Petera Lindbergha, Freda Herzoga, Charlie Cole’a i niedawno Roberta Franka. To naprawdę smutny okres dla całego świata fotografii – odchodzą legendy, geniusze, ludzie, którzy zmienili nasze spojrzenie na sztukę obrazowania.

Odszedł Terry O'Neil - dokumentalista lat 60

Wczoraj, 16 listopada 2019 roku, odszedł Terry O’Neill – portrecista, który potrafił nawiązać piękną więź ze swoimi bohaterami, którzy również byli niecodzienni. W portfolio O’Neilla znajdziemy zdjęcia takich ludzi, jak: David Bowie, Clint Eastwood, Barbara Streisand, Elton John, Beatlesi, wszyscy aktorzy, którzy grali Jamesa Bonda oraz wielu innych.

Terry O’Neill był bardzo wziętym fotografem gwiazd w latach 60 XX wieku. Na jego kadrach pojawiły się ówczesne ikony świat rozrywki oraz Hollywood: Michael Caine, Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor i Frank Sinatra. Nie można zapominać o doskonałym portrecie Seana Connery’ego w roli agenta 007.

Przez 60 lat czynnego fotografowania, O’Neill miał szansę spotkać na swojej drodze Królową Elżbietę II oraz Winstona Churchila. Michael Caine mówił o fotografie:* ”Terry był historykiem, którego aparat ujmował odrodzenie i energię tej rewolucji. Nie przychodzi mi na myśl inny fotograf, który włożył tak wiele w nasze dziedzictwo”.*

Jednym z najbardziej znanych zdjęć O’Neilla jest portret aktorki Faye Dunaway, wykonany o poranku nad basenem. Był to dzień po rozdaniu Oskarów. Fotograf miał możliwość zrobienia jej zdjęcia, ponieważ w tamtym czasie była jego partnerką i mógł obserwować to, ja zmienia się jej życie. W 1983 roku para obrała się, natomiast 4 lata później ich drogi się rozeszły.

W 2011 roku Terry O’Neill został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za swój wkład w fotografię i gościł na urodzinach Królowej Elżbiety II. Fotograf otrzymał również medal od Royal Photographic Society. Zmarł po ciężkiej walce z nowotworem mając 81 lat.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)