Nowe prawo dt. latania dronami w Unii Europejskiej. Wszystkie muszą być zarejestrowane

Od 1 stycznie 2021 roku weszło w życie nowe prawo dotyczące latania dronami. Obowiązuje ono nie tylko na terenie całej Unii Europejskiej, ale również na terenie Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Wielkiej Brytanii.

Nowe prawo dt. latania dronami w Unii Europejskiej. Wszystkie muszą być zarejestrowane

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego wydała nowe przepisy dotyczące latania dronami. Zmieniają one naprawdę wiele i jest to absolutny koniec latania niezarejestrowanymi dronami. Obostrzenia dotyczą posiadania uprawnień, które są obowiązkowe w każdym państwie, jak też wysokości lotu i odległości od ludzi.

Nowe prawa dotyczą wszystkich – zarówno hobbystów, jak i zawodowych operatorów dronów. Pojawiły się 3 kategorie charakteryzujące drony:

  • Drony niskiego ryzyka – loty nie wymagają autoryzacji, ale obowiązują je obostrzenia
  • Drony średniego ryzyka i wyspecjalizowane – loty wymagają autoryzacji na podstawie oceny ryzyka
  • Drony wysokiego ryzyka i certyfikowane – loty nie tylko muszą być autoryzowane, ale operatorzy będą musieli przestrzegać prawa lotniczego. Dotyczy to też lotów pasażerskich maszynami bezzałogowymi w przyszłości

Oprócz tego drony zostały skategoryzowane pod kątem wagi:

  • A1 – drony o wadze poniżej 250 gramów będą mogły latać nad ludźmi
  • A2 – drony o wadze od 250 gramów do 2 kg będą musiały zachować odległość co najmniej 50 metrów od ludzi
  • A3 – drony o wadze powyżej 2 kg będą mogły latać jedynie z dala od ludzi

Prawo nie działa wstecz, więc osoby, które kupiły drony przed 1 stycznia 2021 roku, nie będą się musiały martwić o ich certyfikację przez 2 lata. Po tym czasie urządzenia zostaną przypisane do jednej z dwóch pozostałych kategorii. Drony zakupione od początku 2021 roku są już objęte restrykcjami.

Firma DJI rozpisała obostrzenia w prostej i zrozumiałej tabelce. W przypadku wszystkich dronów minimalny wiek pilota jest zależny od kraju, podobnie jak obowiązek posiadania ubezpieczenia na urządzenia oraz rodzaj obowiązkowej licencji. Natomiast każdy dron musi być zarejestrowany, a maksymalna wysokość lotu wynosi 120 metrów. Jasne różnice dotyczą przelotów nad ludźmi – DJI Mavic Mini oraz Mini 2 mogą latać nad ludźmi, ale nie nad tłumami; Mavic Air oraz Spark nie mogą latać nad grupami ludzi; Mavic Pro, Mavic 2, Mavic Air 2 oraz seria Phantom muszą zachować dystans 50 metrów od ludzi, a pozostałe modele mogą latać jedynie w odległości co najmniej 150 metrów od ludzi.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)