Nowy algorytm Nvidia usunie nie tylko szum, ale również znaki wodne

Nowy algorytm Nvidia usunie nie tylko szum, ale również znaki wodne
Marcin Watemborski

11.07.2018 07:23, aktual.: 26.07.2022 17:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Nvidia mocno wzięła się za pracę nad zdjęciami. Najnowszy algorytm jest w stanie odtworzyć ”zainfekowane” zdjęcia do poziomu pełnej używalności tylko na podstawie bazowego obrazu. Bez większego problemu usunie nie tylko szum, ale również napisy – w tym znaki wodne.

Nvidia co chwilę pokazuje nowe rozwiązania, oparte na sztucznej inteligencji – widzieliśmy już tworzenie portretów ludzi, którzy nigdy nie istnieli oraz zaawansowany automatyczny retusz. Tym razem jednak mamy do czynienia z czymś innym, co wydaje się być bardziej przydatny.

Research at NVIDIA: AI Can Now Fix Your Grainy Photos by Only Looking at Grainy Photos

Nowy algorytm Nvidii dotyczy usuwania lub redukcji szumu na zdjęciach. Z punktu widzenia fotograficznego – świetna sprawa. Patrząc na przykłady – jeszcze lepsza. Naukowcy z MIT i Uniwersytetu Aalto wykonali tu kawał dobrej roboty. Nie robili jednak tego tylko z myślą o fotografii, ale również medycynie – to rozwiązanie sprawdzi się przy odszumianiu zdjęć z rezonansu magnetycznego, co ułatwi dokładny odczyt.

Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;

Drugim zadaniem, które wykonuje sztuczna inteligencja jest usuwanie tekstu ze zdjęć, w tym znaków wodnych. Po to, by wyszkolić algorytm sztucznej inteligencji, naukowcy zarzucili go obrazkami z naniesionymi przypadkowymi napisami w przypadkowych miejscach, kolorach i ciągach znaków.

Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;

Jakiś czas temu widzieliśmy podobny algorytm Google. Usuwał on bez problemu znaki wodne, jednak ten od Nvidii wydaje się znacznie bardziej zaawansowany. Jeśli będziecie martwili się o to, że ktoś usunie wasz watermark, jest na to sposób.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)