Nowy algorytm Nvidia usunie nie tylko szum, ale również znaki wodne

Nowy algorytm Nvidia usunie nie tylko szum, ale również znaki wodne

Nowy algorytm Nvidia usunie nie tylko szum, ale również znaki wodne
Marcin Watemborski
11.07.2018 07:23, aktualizacja: 26.07.2022 17:57

Firma Nvidia mocno wzięła się za pracę nad zdjęciami. Najnowszy algorytm jest w stanie odtworzyć ”zainfekowane” zdjęcia do poziomu pełnej używalności tylko na podstawie bazowego obrazu. Bez większego problemu usunie nie tylko szum, ale również napisy – w tym znaki wodne.

Nvidia co chwilę pokazuje nowe rozwiązania, oparte na sztucznej inteligencji – widzieliśmy już tworzenie portretów ludzi, którzy nigdy nie istnieli oraz zaawansowany automatyczny retusz. Tym razem jednak mamy do czynienia z czymś innym, co wydaje się być bardziej przydatny.

Research at NVIDIA: AI Can Now Fix Your Grainy Photos by Only Looking at Grainy Photos

Nowy algorytm Nvidii dotyczy usuwania lub redukcji szumu na zdjęciach. Z punktu widzenia fotograficznego – świetna sprawa. Patrząc na przykłady – jeszcze lepsza. Naukowcy z MIT i Uniwersytetu Aalto wykonali tu kawał dobrej roboty. Nie robili jednak tego tylko z myślą o fotografii, ale również medycynie – to rozwiązanie sprawdzi się przy odszumianiu zdjęć z rezonansu magnetycznego, co ułatwi dokładny odczyt.

Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;

Drugim zadaniem, które wykonuje sztuczna inteligencja jest usuwanie tekstu ze zdjęć, w tym znaków wodnych. Po to, by wyszkolić algorytm sztucznej inteligencji, naukowcy zarzucili go obrazkami z naniesionymi przypadkowymi napisami w przypadkowych miejscach, kolorach i ciągach znaków.

Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;

Jakiś czas temu widzieliśmy podobny algorytm Google. Usuwał on bez problemu znaki wodne, jednak ten od Nvidii wydaje się znacznie bardziej zaawansowany. Jeśli będziecie martwili się o to, że ktoś usunie wasz watermark, jest na to sposób.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)