Perseverance ukazuje 360-stopniową panoramę Marsa. Wygląda zachwycająco

Perseverance ukazuje 360‑stopniową panoramę Marsa. Wygląda zachwycająco

Perseverance ukazuje 360-stopniową panoramę Marsa. Wygląda zachwycająco
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski
24.02.2021 06:05, aktualizacja: 24.02.2021 07:05

To nie jest film science-fiction! To prawda! Łazik Perseverance ujął swoimi kamerami obraz dookoła siebie, pokazując Czerwoną Planetę taką, jaka jest. Wygląda na to, że ludzkie wyobrażenie o Marsie wcale nie różniło się aż tak od rzeczywistości.

Podczas swojego lądowania na Marsie, łazik Perseverance przesłał pierwsze czarno-białe zdjęcie, chwilę później zobaczyliśmy Czerwoną Planetę w kolorze i wysokiej rozdzielczości, potem pliki RAW z kamer, a teraz to. Przed wami 360-stopniowa panorama Marsa w kolorze.

Do zarejestrowania tego obrazu, Perseverance wykorzystał kolorowe kamery Navcams, służące do nawigacji pojazdem. Są one niejako "oczami" łazika i pozwalają na dość precyzyjne ocenienie sytuacji dookoła niego.

NASA’S Perseverance Rover’s First 360 View of Mars (Official)

NASA umieściła na Perseverance aż 19 kamer, których funkcjonalności znacznie się różnią. Jedne są do nawigacji, inne do badania danych o kolorze, a jeszcze inne służą do innych pomiarów. To niesamowite, że nauka doszła do tego poziomu, że w ciągu kilku godzin jesteśmy w stanie otrzymać obraz z urządzenia znajdującego się tak daleko od Ziemi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)