Pogoda na polskie fotoblogi - 6 adresów, które musisz odwiedzić

Pogoda na polskie fotoblogi - 6 adresów, które musisz odwiedzić

Pogoda na polskie fotoblogi - 6 adresów, które musisz odwiedzić
Pogoda na polskie fotoblogi - 6 adresów, które musisz odwiedzić
Krzysztof Basel
28.09.2009 13:00, aktualizacja: 28.09.2009 15:00

Dobry fotoblog powinien intrygować pomysłem, mieć swój klimat, smaczny i przejrzysty interfejs, częste aktualizacje czy ciekawe linki. Przede wszystkim musi serwować wyśmienite fotografie. Oto 6 polskich fotoblogów, które musisz zobaczyć i dodać do ulubionych.

Rafał Milach ? RAFAK NOTES

Rafał Milach ? RAFAK NOTES
Rafał Milach ? RAFAK NOTES

Nieco ponad rok temu Rafał Milach zadebiutował jako fotobloger. Uwielbiam jego styl fotografowania i z chęcią zaglądam także na jego blog. Artysta prezentuje tam swoje prywatne fotografie, których prawdopodobnie nie zobaczymy nigdzie indziej lub oficjalne prace, które z kolei zobaczymy na blogu najszybciej ? przed publikacją w mediach czy na wystawach. Fotoblog nosi proste, przejrzyste szaty, które nie rozpraszają uwagi od tego, co najważniejsze ? świetnych zdjęć jednego z najlepszych polskich fotografów.

Rafał Milach to zdobywca pierwszej nagrody World Press Photo w kategorii reportaż o sztuce i rozrywce za cykl o emerytowanych artystach cyrkowych pt. ?Znikający cyrk? czy wyróżnienia na Pictures of The Year International i polskim Grand Press Photo. Polak jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2002 r.) oraz Instytutu Twórczej Fotografii (ITF) w czeskiej Opawie (2003 r.).  Fotograf współpracuje między innymi z takim tytułami, jak ?Newsweek?, ?Die Zeit?, ?L?espresso?,?Polityka?, ?Newsweek Polska?, ?Przekrój?  czy ?Elle?.

990px, czyli duże obrazki po Polsku

990px, czyli duże obrazki po Polsku
990px, czyli duże obrazki po Polsku

O tym fotoblogu nieraz już pisałem. Świeże dzieło ekipy Interia.pl w krótkim czasie zyskało duże uznanie w polskim Internecie i serwisie Wykop.pl. To świetnie przygotowany fotoblog z fotografiami, które mimo swoich pozytywnych walorów nie trafiają jednak do gazet lub na portale. Fotoedytorzy mogą przebierać w bogatych bazach danych zdjęć agencji z całego świata, zatem konkurencja wśród fotografów jest ogromna. Niektóre interesujące fotografie są tego ofiarami. Inne nie nadają się ze względu na swoje nietypowe rozmiary czy tematykę.

*?Przed rokiem, pod skrzydłami The Boston Globe, powstał blog The Big Picture. Podobna idea przyświeca i mojemu fotoblogowi. Dzięki wykonywanej pracy mam dostęp do zdjęć z wielu agencji fotograficznych. Aby zdjęcia te nie leżały bezczynnie na twardych dyskach serwerów, będę starał się wynajdywać najciekawsze i przedstawiać moją wersję świata. Świata ilustrowanego fotografiami, których nie zobaczycie na pierwszych stronach. Fotografiami szerokimi na 990 pikseli.? - pisze Piotr Macura o swoim blogu. *

Tematyka fotografii z 990px.pl jest wyjątkowo rozmaita ? od cykli dotyczących bieżących wydarzeń po jednotematyczne galerie poświęcone konkretnym tematom, np. modlitwie czy ślubom.

Jak już wspomniał autor fotobloga wszystkie fotografie są tam prezentowane w dużych rozmiarach, jak na Internet, czyli w szerokości 990 pikseli. To nie jedyny polski fotoblog z tak obszernymi zdjęciami, ale zdecydowanie najlepszy. Kilka innych, również zagranicznych, opisaliśmy już wcześniej na Fotoblogii. 990px.pl to pozycja obowiązkowa dla każdego fotoblogera.

Kuba Dąbrowski ? prywatnie i zawodowo

Obraz

Kuba Dąbrowski przez ponad 3 lata prowadził świetny fotoblog "accidents will happen", gdzie wrzucał prywatne klaty uchwycone głównie na analogowych aparatach. Klimatyczne, charakterystyczne zdjęcia, sprawiają wrażenie, jakby zostały tam umieszczone trochę przez przypadek. Jednak w całości widoczna była intrygująca koncepcja fotobloga. Jedynym komentarzem do obrazów były numery wpisów. W lutym 2009 roku Kuba odstawił uzależniający fotoblog. Na koncie miał 2057 wpisów. Blog cały czas można odwiedzać, ale nie znajdziecie tam już aktualnych wpisów. Przynajmniej na razie.

Autor przeniósł się na nowy adres -  www.kubadabrowski.blogspot.com. Fotoblog zupełnie zmienił charakter na czysto zawodowy. Pamiętajmy, że Kuba Dąbrowski to przede wszystkim dobry fotograf, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, ale też fotoedytor i dziennikarz. Współpracuje z magazynami ?Przekrój?, ?Aktivist?, ?Viva? czy ?Exklusiv?. Z chęcią podglądamy jego pracę i kulisy powstawania niektórych sesji. Fotograf często aktualizuje treść swojego bloga, co stanowi duży plus.

Po prostu obrazki - Grzęda blog

Po prostu obrazki - Grzęda blog
Po prostu obrazki - Grzęda blog

Fotoreporter Wojciech Grzędziński to kolejny Polak wyróżniony w konkursie World Press Photo.  Fotograf przez 8 lat pracował dla gazet codziennych min. ?Super Expressu?, ?Rzeczpospolitej?, ?Dziennika?. Od września działa już tylko na własne konto ? przygotowuje projekty fotograficzne w ramach kolektywu Napo Images, prowadzi warsztaty.

?Grzęda? publikował na swoim fotoblogu fotografie związane głównie z pracą w ?Dzienniku?, często klatki, które nie zmieściły się w gazecie. Zmiany w życiu zaowocowały również zmianami na jego stronie. Fotoreporter próbuje zmienić charakter bloga na bardziej osobisty. Bez względu na tematykę wrzucanych regularnie zdjęć zawsze stoją one na bardzo wysokim poziomie. Przeglądanie kadrów Wojtka to czysta przyjemność, a jego fotoblog jest jednym z najciekawszych w polskiej sieci.

ZOBACZ TAKŻE: Wywiad z Wojciechem Grzędzińskim

Spinacz spina

Spinacz spina
Spinacz spina

Spinacz nie jest typowym fotoblogiem jednego twórcy. To miejsce, gdzie spinane są najwartościowsze fotografie znalezione w sieci przez fotoreportera Aleksandra Prugara.

?Nie będzie to strona gromadząca linki do blogów a wybrane zdjęcia opublikowane w dziennikach internetowych przez foto-blogerów? - czytamy w blogu spinacz-spina.blogspot.com.

  • Wyszukuję zdjęcia czyste, a nie efekciarskie. Mają być charakterystyczne, zatrzymać odbiorcę na dłużej, zmusić do myślenia ? mówił twórca.

Ciekawy pomysł, niezłe wykonanie, interesująca i często aktualizowana treść ? tak w skrócie można opisać Spinacza. Kilka miesięcy temu rozmawiałem na Fotoblogii z Aleksandrem o jego nowym projekcie. Polecam: Spacer po fotoblogach - Spinacz spina i zmusza do myślenia

Bart Pogoda

Bart Pogoda
Bart Pogoda

Na koniec zostawiłem najlepsze. Fotoblog Barta Pogody, postaci, które nie trzeba przedstawiać miłośnikom fotografii w Internecie. Polski pionier fotoblogowania, fotograf-podróżnik, zawsze i wszędzie z aparatem w dłoni.  Jego blog powstał już w 2000 roku i bez przerwy działa do dzisiaj.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o Barcie to polecam ciekawy wywiad dla Świata Obrazu.

Jakie są wasze ulubione polskie fotoblogi?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)