Proporcje zdjęcia 3:4 – co warto wiedzieć?

Proporcje zdjęcia 3:4 – co warto wiedzieć?
Proporcje zdjęcia 3:4 – co warto wiedzieć?
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Paulina Gądowska

21.04.2020 12:27, aktual.: 28.04.2020 07:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dobie smartfonów, kart pamięci czy pendrivów wbrew pozorom, często wywołujemy nasze zdjęcia. Jednak co zrobić, by uniknąć zniekształcenia fotografii, wykonanej telefonem? Jak uzyskać proporcje zdjęcia 3:4? Oto krótki poradnik.

Odmienne rodzaje aparatów posiadają różne proporcje boków matrycy. W przypadku smartfonów czy telefonów komórkowych przeważnie są to proporcje zdjęcia 3:4. Rozmiary boków w urządzeniu, możemy sprawdzić w specyfikacji na opakowaniu lub w telefonie: Ustawienia → System → Informacje o urządzeniu. Istotny jest również format obrazu, który nie musi odpowiadać proporcjom matrycy. Możemy go ustawić w bezpośrednich ustawieniach aparatu. Jednak co zrobić, by nasze zdjęcie podczas wywoływania nie zostało dodatkowo przycięte?

Jak zachować proporcje zdjęcia 3:4?

Chcąc zachować pierwotne proporcje zdjęcia 3:4, musimy skupić się na dbałości o detale. Przede wszystkim istotne jest, by wybrać laboratorium fotograficzne do wywoływania zdjęć, które będzie chciało wydrukować zdjęcia zgodnie z jego wymiarem, a nie pomniejszać je np. do formatu 2:3. Jeśli wcześniej nie poinformujemy o tym labu, to system z automatu kadruje fotografie do podstawowych wymiarów 10x15, ucinając istotne fragmenty.

Należy mieć na uwadze również, że proporcje 3:4 mają wymiar ok. 11,5 cm na 9 cm. Wiele labów fotograficznych oferuje możliwość dopasowania wymiarów np. równe 11 cm na 9 cm. To istotna kwestia, jeśli chcemy pozostać przy oryginalnych proporcjach.

Jak samodzielnie dopasować proporcje zdjęcia 3:4?

Jeśli w naszej okolicy nie uda nam się znaleźć miejsca, gdzie możemy wydrukować fotografie w oryginalnych wymiarach, musimy je zmienić. Najlepiej zrobić to samodzielnie, by nie stracić istotnych elementów zdjęć.

Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego, jeśli skorzystamy z możliwości najprostszych, darmowych aplikacji na telefon lub komputer do kadrowania zdjęć. Oto polecane proste w obsłudze programy:

Po zainstalowaniu wybranej aplikacji należy znaleźć w menu opcję zmiany formatu fotografii i postępować zgodnie z kolejnymi etapami, pojawiającymi się na ekranie.

Proporcje zdjęcia 3:4 są dość popularnym wymiarem, warto więc nie pozwolić na wykadrowanie fragmentów oraz zmianie proporcji. Zobacz więcej poradników związanych z kadrowaniem zdjęć:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)