Sony FE 24‑70 mm f/2.8 GM II to potęga w małym i lekkim tubusie

Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II to potęga w małym i lekkim tubusie
Marcin Watemborski

27.04.2022 14:00, aktual.: 26.07.2022 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obiektywy o zakresie ogniskowych 24-70 mm z przysłoną f/2.8 są bardzo popularne wśród fotografów przeróżnych dziedzin. Sony zaprezentowało nową odsłonę swojego standardowego zooma. Przed wami Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II.

Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II to nowa wersja obiektywu przeznaczonego do bezlusterkowców – zarówno z matrycą APS-C jak i pełnoklatkowych. Producent nazywa go kompaktowym i uniwersalnym. Gwarantuje również, że zapewni on wysoką rozdzielczość obrazów zarówno w przypadku filmów jak i fotografii. Waży zaledwie 695 gramów i jest krótszy od poprzednika o 16 mm. Całkowita objętość zmalała o 18 proc.

W środku znajdziemy aż 5 soczewek asferycznych, dwie bardzo precyzyjne (XA) oraz dwie ze szkła Super ED. Układ ustawiania ostrości opiera się na szybujących soczewkach. Wszystko to ma zapewnić skuteczną kompensację aberracji chromatycznej, astygmatyzmu, dystorsji i komy.

Obraz

Oprócz wymienionych aspektów, trzeba zwrócić uwagę na to, że na powierzchnię soczewek nałożono powłokę Sony Nano AR II, której zadaniem jest tłumienie odblasków i duszków. Wisienką na torcie jest 11-listkowa kołowa przysłona, która zapewni niemal idealnie okrągłe krążki poza głębią ostrości, czyli krótko mówiąc – malowniczy bokeh.

Układ AF bazuje na 4 silnikach liniowych Sony XD. Zapewnia to precyzyjne i szybkie ustawianie ostrości. Dodanie do wszystkiego szybujących soczewek pozwoli na niezwykle ciche działanie. Producent podaje, że autofokus ten sprawdzi się podczas zdjęć seryjnych z szybkością do 30 kl./s oraz przy nagrywaniu wideo 4k/120p. Śledzenie ostrości działa ok. 2x wydajniej niż w poprzednim modelu obiektywu. Filmowców dodatkowo zadowoli brak zmiany kąta widzenia podczas ustawiania ostrości oraz utrzymywanie punktu ostrości podczas zmiany ogniskowej.

Obraz

Dodatkami do doskonałej konstrukcji są następujące funkcje ergonomiczne:

  • Przełącznik oporu pierścienia zoomu (2 ustawienia)
  • Nowy pierścień przysłony z możliwością wyłączenia kliknięcia i blokadą przysłony
  • 2 przyciski blokady ostrości
  • Dokładny pierścień ustawiania ostrości
  • Nowa osłona obiektywu z otworem do regulacji filtrów kołowych (82 mm)
  • Przesunięty do tyłu środek ciężkości

Minimalna odległość ostrzenia na szerokim kącie to 21 cm, na wąskim zaś 30 cm. Maksymalne powiększenie wynosi 0,32x. Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II jest odporny na pył i wilgoć. Przełączniki mają gumowe uszczelki, a mocowanie jest zabezpieczone gumowym pierścieniem.

Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II wejdzie do sprzedaży od czerwca 2022 roku w sugerowanej cenie 11 500 złotych.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)