Sony FE 600 mm f/4 GM OSS – superteleobiektyw dla zawodowców najwyższej klasy

Firma Sony przedstawiła w zeszłym roku rewolucyjny obiektyw Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS o wyjątkowej konstrukcji optycznej. Kolejny superteleobiektyw - Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - ma dłuższą ogniskową, zbliżoną konstrukcję i zdecydowanie trafi w gusta zawodowych fotografów dzikiej przyrody i sportu.

Sony FE 600 mm f/4 GM OSS – superteleobiektyw dla zawodowców najwyższej klasy
Marcin Watemborski

Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to najdłuższy stałoogniskowy obiektyw w ofercie tego producenta, przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców pokroju Sony A7 III, A7R III czy Sony A9. Firma Sony podaje, że jest to najlżejszy na świecie obiektyw w swojej klasie, a jego kluczowe cechy to: wydajny system AF, wysoka rozdzielczość, piękny bokeh.

Nowy superteleobiektyw waży zaledwie 3040 gramów, co dla konstrukcji o tak długiej stanowi naprawdę niewiele. Podobnie, jak model 400 mm f/2.8 GM OSS, w Sony FE 600 mm f/4 GM OSS został przesunięty środek ciężkości bliżej bagnetu, co pozwoli łatwiejsze operowanie obiektywem podczas fotografowania z ręki. Dodatkowym ułatwieniem jest wbudowany stabilizator obrazu, pracujący w 3 trybach.

Obraz

Producent zapewnia, że generowany obraz będzie ostry w całej ciągłości kadru, będzie miał świetny kontrast i rozdzielczość. Duża soczewka XA (extreme aspherical) oraz soczewka ze szkła Super ED (o bardzo małej dyspersji) skutecznie kompensują aberrację sferyczną. W środku znalazły się 3 soczewki fluorytowe, które odpowiadają za osłabienie aberracji chromatycznej oraz eliminują rozlewanie się barw. Powłoka Sony Nano AR niweluje powstawanie poświat, refleksów oraz duszków. 11-listkowa przysłona kołowa odpowiada za malownicze rozmycie tła.

Obiektyw Sony FE 600 mm f/4 GM OSS został wyposażony w dwa silniki liniowe XD, które napędzają grupę soczewek oraz zapewniają szybkie i dokładne ostrzenie, jak również śledzenie obiektów. Specjalne algorytmy przyspieszają czas reakcji, ograniczają niestabilność działania oraz poziom hałasu.

Nowa konstrukcja jest wykonana ze stopu magnezu, a osłona przeciwsłoneczna z włókna węglowego. Obiektyw jest uszczelniony na pył i wilgoć. Przednia soczewka została pokryta fluorem, który zabezpiecza ją przed osadzaniem się brudu oraz zostawianiem odcisków palców.

Na tubusie Sony FE 600 mm f/4 GM OSS znalazły się różne elementy sterujące: 4 programowalne przyciski blokady ostrości, przełącznik trybu DMF do włączania ręcznej regulacji ostrości oraz pierścień ostrości. Na obudowie znalazło się też miejsce na wsuwany filtr o średnicy 40,5 mm.

Obiektyw trafi do sprzedaży w sierpniu 2019 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)