Steve McCurry komentuje: „Obecnie opowiadam historie obrazem”. Fotograf odniósł się do zarzutów w sprawie fotomanipulacji

Steve McCurry komentuje: „Obecnie opowiadam historie obrazem”. Fotograf odniósł się do zarzutów w sprawie fotomanipulacji

Zdjęcie z wernisażu Steve'a McCurry w Leica Gallery w Warszawie w 2015 roku.
Zdjęcie z wernisażu Steve'a McCurry w Leica Gallery w Warszawie w 2015 roku.
Źródło zdjęć: © © Piotr Kała
Marcin Watemborski
31.05.2016 10:45, aktualizacja: 26.07.2022 19:02

W przeciągu ostatnich tygodni w mediach branżowych rozgorzała dyskusja na temat retuszowanych zdjęć autorstwa legendy Nat Geo, Steve'a McCurry'ego. Poruszyło to również temat tego, czym jest „prawda” w fotografii. McCurry zabrał głos w tej sprawie w wywiadzie, którego udzielił magazynowi „TIME".

Włoska wystawa sprzed kilku tygodni ujawniła, że zdjęcia Steve'a McCurry'ego są retuszowane. Nie mówimy tutaj o poprawieniu kontrastu, czy kolorów, co wydaje się być dopuszczalne, a o dodawaniu i usuwaniu elementów zdjęcia, co stanowi już zbyt dużą ingerencję w fotografię według wielu znawców tematu.

Pamiętacie sytuację Narciso Contrerasa, który został zwolniony z agencji Associated Press? Fotograf musiał odejść, ponieważ dopuścił się manipulacji uważanej za nieodpowiednią – usunął on ze zdjęcia torbę, która była pierwotnym elementem obrazu. Oprócz wyrzucenia z AP, został również zdyskwalifikowany z konkursu National Geographic.

Blog McCurry'ego zawieszony, on dalej milczy. Milczy też Agencja Magnum, a to jest wyznacznik standardów w reportażu od momentu powstania.O co właściwie chodzi? O to, że mistrz świata w fotografii trochę nas pooszukiwał. W gatunku, w którym zawsze się poruszał są zasady, które okazały się nieważne ostatnimi czasy dla autora.Niby nic, drobnostka? Ale skoro wersje jego zdjęć są sprzedawane na rynku kolekcjonerskim, jeśli on ciągle należy do Agencji Magnum, jeśli idą za nim tysiące wyznawców i naśladowców - to sprawa jest poważna. Nie wiem czy są słowa, których McCurry mógłby użyć na swoją obronę, nie wiem czy jest jeszcze czego bronić. Czekam na słowa z Magnum.

Pan McCurry, wyjaśnia w wywiadzie dla „TIME", że „obecnie opowiada historie zdjęciami”, a nie jest fotoreporterem. Zmiana podejścia legendarnego fotografa National Geographic i stałego członka agencji Magnum Photos wzbudza bardzo mieszane uczucia.

Jednym z głównych założeń agencji Magnum Photos, najbardziej prestiżowego zrzeszenia fotografów na świecie, jest rzetelność i pokazywanie prawdy. Niestety w przypadku Steve'a McCurry'ego można mówić o złamaniu tej zasady przez zbyt znaczącą ingerencję w obraz za pomocą cyfrowych narzędzi. Cała sytuacja przyniosła rozczarowanie oraz pozostawiła niesmak.

Zatem czym jest „prawda” w fotografii? Wydaje mi się, że fotoreporter, za którego był uważany McCurry, powinien pokazywać fotografowaną scenę tak, jak ją zastał – bez usuwania i dodawania elementów. Manipulacje związane z korekcją obiektywu, kontrastu, ekspozycji i koloru nie są aż tak znaczące dla całego zdjęcia – to kwestia estetyczna. Najbardziej istotna tutaj jest treść, gdzie każdy papierek na ziemi może mieć znaczenie. Uważam, że fotograf zamiast retuszować tego typu niedociągnięcia powinien zmienić kadr fotografii – podejść bliżej, dalej, ustawić pion a nie poziom.

McCurry na swoją obronę próbuje przerzucić ciężar problemu i pokazać, że wcale nie jest tym, za kogo wielu go uważa. Wskazuje, że od wielu lat nie był już fotoreporterem, nie pracował w gazetach, nie fotografował w czasie konfliktów zbrojnych. Warto jednak zauważyć, że mimo to był i cały czas jest członkiem agencji Magnum Photos.

Zawsze pozwalałem moim zdjęciom mówić samym za siebie, ale teraz rozumiem, że ludzie chcą, abym przypisał się do kategorii, w której widzę siebie, i dzisiaj mogę powiedzieć, że obecnie jestem osobą, która opowiada historie obrazami. Lata pokazywania konfliktów zbrojnych to zamierzchła przeszłość. Oprócz krótkiego czasu w lokalnej prasie w Pensylwanii, nigdy nie byłem pracownikiem żadnej gazety ani magazynu. Zawsze byłem wolnym strzelcem.

Faktycznie McCurry w minionych latach realizował zlecenia, w których użycie Photoshopa było wskazane, a nawet konieczne. Na Fotoblogia.pl kilka razy pisaliśmy o jego komercyjnych projektach, jak Kalendarz Pirelli 2013 czy kampania reklamowa dla domu mody Valentino. Wielu odbiorców może mieć wrażenie, że McCurry to fotoreporter, a te jego sesje były robione w naturalny sposób, w dokumentalnym stylu. Mam wrażenie, że te sesje były mu zlecane w dużej mierze dlatego, że prezentował niezwykle prawdziwe oblicze świata.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

A co z Magnum? Niestety agencja oficjalnie milczy. Głos zabrał tylko jeden z kolegów McCurry'ego, Peter van Agtmael, który uznał cały skandal za medialną nagonkę.

Teraz rozumiem, jak myląca musi być cała sytuacja dla osób, które myślą, że wciąż jestem fotoreporterem.

Mimo tego, że fotograf utrzymuje, że jego głównym zadaniem jest opowiadanie historii za pomocą obrazu, a nie tworzenie relacji i reportaży, oznajmił, że zamierza używać Photoshopa jak najmniej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)