Canon EOS 5D Mark IV

Aparat fotograficzny
Canon EOS 5D Mark IV Zobacz 3 zdjęcia

Lustrzanka Canon EOS 5D Mark IV to profesjonalny sprzęt fotograficzny z matrycą pełnoklatkową, który wkroczył na rynek w 2016 roku jako następca modelu Canon EOS 5D Mark III.

Canon EOS 5D Mark IV – matryca i wydajność

Sercem aparatu EOS 5D Mark IV jest 30,4-megapikselowa matryca CMOS wykorzystująca mechanizm samooczyszczania ultradźwiękami. Obsługiwany zakres czułości ISO obejmuje przedział ISO 100–32000 z możliwością rozszerzenia o wartości ISO 50, ISO 51200 oraz ISO 1024002; za pomiar światła odpowiada czujnik RGB+IR.

Sensor tego modelu Canona to pełna klatka współpracująca z procesorem DIGIC 6+, który zapewnia dobrą wydajność i szybkie działanie systemu. Autofocus EOS-a 5D Mark IV wykorzystuje detekcję fazową i ma 61 punktów, a jego sprawne działanie zapewnia system Dual Pixel CMOS AF. Dobrze sprawdza się również tryb zdjęć seryjnych, który przy 7 kl./s pozwala na pełne śledzenie AF/AE, a bufor zapisuje do 21 zdjęć RAW w jednej serii (lub nieograniczoną liczbę klatek JPEG). Serie zdjęć z podglądem Live View wykonamy przy 4,3 kl./s.

Canon EOS 5D Mark IV – budowa

Korpus pełnoklatkowej lustrzanki Canon EOS 5D Mark IV – jak na aparat profesjonalny przystało – wykonano z wytrzymałego stopu magnezu i uszczelniono, by chronić konstrukcję przed wilgocią i kurzem. Dla lepszej ergonomii użytkowania przednia i tylna ścianka zostały częściowo pokryte chropowatą gumą, a głęboki grip sprawia, że aparat pewnie leży w dłoni. Na pierwszy rzut oka obudowa aparatu EOS 5D Mark IV przypomina tę znaną z poprzednika 5D Mark III, aczkolwiek otrzymała kilka nowych elementów, w tym nową dźwignię do regulacji stref AF, zmodyfikowany joystick i pokrętło PASM.

Canon EOS 5D Mark IV – wyświetlacze i wizjer

Producent wyposażył lustrzankę EOS 5D Mark IV w dwa wyświetlacze – pomocniczy ekran monochromatyczny (z podświetleniem) znalazł się na górnym panelu, natomiast główny wyświetlacz to 3,2-calowy LCD z 1,62 mln punktów oraz obsługą dotykową. Ten monitor otrzymał powłokę antyrefleksyjną i został wykonany ze wzmocnionego szkła.

Dobrze prezentuje się wizjer optyczny aparatu Canon EOS 5D Mark IV, który całkowicie pokrywa kadr i wyświetla wiele przydatnych fotografowi informacji.

Canon EOS 5D Mark IV – funkcje

Aparat z oznaczeniem Mark IV oferuje sporo funkcji, które zwiększają jego wszechstronność. Plusem jest obecność wbudowanego modułu GPS oraz modułu Wi-Fi, tryb zdjęć HDR, zdjęcia poklatkowe oraz nagrywanie filmów 4K. Użytkownik może też ustawiać czas ekspozycji, korzystać z kodów SMPTE oraz bogatych trybów filmowania i obsługi AF.

Należałoby też wspomnieć o systemie Dual Pixel RAW, który pozwala na uchwycenie dwóch zdjęć w jednym ujęciu, a następnie zapisanie ich w odpowiednim do późniejszej obróbki formacie.

Canon EOS 5D Mark IV – dla kogo?

Pełnoklatkowy Canon EOS 5D Mark IV jest aparatem skierowanym do profesjonalnego użytkownika, który ma określone wymagania odnośnie do sprzętu fotograficznego, a przy tym dysponuje odpowiednimi funduszami.

Canon EOS 5D Mark IV – cena

W dniu premiery cena korpusu lustrzanki Canon EOS 5D Mark IV wyniosła ok. 18 tys. zł, a więc sporo więcej od konkurencji z tego segmentu (np. Nikon D810, Sony A99 II czy Pentax K-1).

Przykładowe zdjęcie zrobione Canon EOS 5D Mark IV

4.67
47 głosów
Dane techniczne
ProducentCanon
RodzinaCanon EOS 5D
RodzajLustrzanka cyfrowa
BagnetCanon EF
Karty pamięciCF + SD/SDHC/SDXC (UHS-I)
Maksymalna rozdzielczość6720 x 4480
Liczba pikseli30 Mpix
Rozmiar matycyPełna klatka (36 x 24 mm)
Rodzaj matrycyCMOS
Czułość ISOAuto, 100-32000 rozszerzalne do 50-102400)
Formaty zapisuRAW
Minimalny czas naświetlania1/8000 s
Maksymalny czas naświetlania30 s
Wymiary151 x 116 x 76 mm
Waga890 g
Zobacz pełną specyfikację

Canon EOS 5D Mark IV: Podobne aparaty fotograficzne

Obiektywy z bagnetem Canon EF do tego aparatu

Canon EOS 5D Mark IV versus konkurencja

Canon EOS 5D Mark IV: newsy, testy i recenzje

Wideotest Canon 1DX

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie