To zdjęcie jest symbolem pożarów w Australii. Pokazuje siłę żywiołu

To zdjęcie jest symbolem pożarów w Australii. Pokazuje siłę żywiołu

To zdjęcie jest symbolem pożarów w Australii. Pokazuje siłę żywiołu
Źródło zdjęć: © © Matthew Abbott / NYT
Marcin Watemborski
14.01.2020 11:43, aktualizacja: 14.01.2020 12:43

Szalejące pożary w Australii pochłonęły 8 mln hektarów ziemi, zabiły ponad miliard zwierząt i zniszczyły liczne gospodarstwa domowe. W wyniku kataklizmu zginęło 25 osób. To naprawdę ogromna tragedia.

W internecie rozeszło się wiele fake newsów na temat pożarów w Australii. Ludzie na potęgę udostępniali fałszywe zdjęcia satelitarne, kiedy prawdziwe zostały opublikowane przez NASA kilka dni po zalewie mediów społecznościowych. Podobna kwestia dotyczyła historii ”strażaka bez nogi”, który okazał się amerykańskim górnikiem.

Jest jednak jedno prawdziwe zdjęcie, które obiega internet. Jest popularne do tego stopnia, że zostało ono uznane za symbol australijskiej tragedii. Na zdjęciu widać kangura, stojącego przed ogromnym pożarem. Wykonał je fotograf prasowy Matthew Abbott na zlecenie ”New York Times”.

Zdjęcie zostało wykonane 31 grudnia 2019 roku i zaczęło obiegać internet. Zostało nawet udostępnione przez Gretę Thunberg – jedną z osobistości roku według ”Time”. To, co przykuło uwagę ludzi w tym kadrze, to oprócz dramaturgii kilka innych szczegółów. M.in. to, że kangur jest w trakcie skoku, więc zapewne uciekał. Odległość, z której fotograf zrobił zdjęcie również jest ważna – Abbott był naprawdę blisko.

Takie fotografie wymagają od dokumentalistów wielkiego zaangażowania. Jeśli ktoś chce zrobić doskonałe zdjęcie musi być blisko, parafrazując Roberta Capę. Abbott stanął na wysokości zadania, był czujny i nie bał się. Podejrzewam, że widoczny na zdjęciu kangur bardzo szybko zniknął mu z pola widzenia. Mam nadzieję, że nic mu się nie stało.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)