Turysta uszkodził 200-letnią włoską rzeźbę. Usiadł na niej, aby zapozować do zdjęcia

Turysta uszkodził 200‑letnią włoską rzeźbę. Usiadł na niej, aby zapozować do zdjęcia

Rzeźba "Paulina Borghese jako Wenus"
Rzeźba "Paulina Borghese jako Wenus"
Źródło zdjęć: © Getty Images/Antonio Masiello / Contributor
Karolina Modzelewska
05.08.2020 12:22, aktualizacja: 26.07.2022 14:48

Rzeźba "Paulina Borghese jako Wenus" Antonio Canovy to jedno z cenniejszych dzieł neoklasycyzmu, znajdujące się w rzymskiej Galerii Borghese. Nieuważny turysta w walce o dobre zdjęcie uszkodził rzeźbę – naruszając dwa place u jej stopy.

Turysta z Austrii uszkodził dwa palce ponad 200 letniej rzeźby "Paulina Borghese jako Wenus", po tym, jak usiadł na niej, pozując do zdjęcia. O całej sytuacji poinformowało włoskie Museo Antonio Canova w poście opublikowanym na Facebooku.

Zdjęcie podwyższonego ryzyka

Z jego treści wynika, że po zdarzeniu mężczyzna opuścił muzeum i nie powiadomił jego władz o zajściu. Dopiero kilka minut później jego strażnicy wykryli zniszczenia i zaalarmowali właściwe osoby.

Rzeźba pochodzi z 1804 roku i została wykonana przez jednego z najbardziej znanych włoskich rzeźbiarzy neoklasycznych - Antonio Canovę. Powstała na zamówienie księcia Camillo Borghese, który zapragnął, aby Canova uwiecznił jego młodą, wówczas dwudziestoczteroletnią żonę Paulinę (siostrę Napoleona Bonaparte).

Według informacji opublikowanych przez Museo Antonio Canova ukruszone fragmenty zostały znalezione, a rzeźbę można naprawić. Tożsamość turysty nie została ujawniona, ale włoska agencja informacyjna Adnkronos udostępniła treść e-maila wysłanego do lokalnych władz, w którym mężczyzna przeprosił za swoje zachowanie.

Statua di Paolina Borghese: il video che mostra il momento in cui il turista ha danneggiato...

Nie będzie to pierwsza renowacja posągu. Jak zaznacza Artnet News, powołując się na włoską gazetę "La Repubblica", rzeźba straciła głowę podczas bombardowania w trakcie I wojny światowej. "Paulina Borghese jako Wenus" odzyskała ją dopiero w 2004 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)