Wyciągnął ramię i strzelił nieziemskie selfie. Ten satelita wie, jak się pokazać

Uwielbiamy wszelkie kosmiczne skręty w kierunku robienia selfie przez współczesne urządzenia. O ile przywykliśmy już do "zdjęć z rączki" robionych przez Perseverance albo inne marsjańskie łaziki, tak satelita krążący dookoła Ziemi wygląda bardziej imponująco. Rzućcie na to okiem, bo naprawdę warto.

Wyciągnął ramię i strzelił nieziemskie selfie. Ten satelita wie, jak się pokazać
Marcin Watemborski

07.07.2022 | aktual.: 07.07.2022 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Satelity przeważnie kojarzą się nam z wielkimi tubami, które mają na potężnych ramionach wystawione panele słoneczne. Tymczasem bywa inaczej, co doskonale pokazuje to zdjęcie MP42. Ten mikrosatelita lata dookoła ziemi od kwietnia 2022 roku i robi kolejne selfie. Wygląda przy tym bardzo niepozornie.

MP42 należy do firmy NanoAvionics. Jego twórcy postanowili wykorzystać przerobioną kamerkę sportową GoPro Hero 7 z 2018 roku. Wspomniany sprzęt pozwala na ujęcie bardzo szerokiego pola, dzięki czemu selfie satelity obejmuje w tle bardzo duży fragment naszej planety.

Our first 4K satellite selfie using a deployable GoPro camera

Na ostatnim zdjęciu, MP42 przelatuje nad Morzem Koralowym oraz Wielką Rafą Koralową. Ta druga jest jedyną żywą strukturą widzianą z kosmosu. Satelita był wówczas na wysokości około 550 km, dzięki czemu udało mu się ująć również północno-wschodnią część Australii. Korzystając z dobrodziejstw technologii w formie GoPro Hero 7, MP42 nagrało również filmik w rozdzielczości 4K.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na samą kamerkę sportową. W przypadku robienia zdjęć w kosmosie, nie można używać regularnego sprzętu prosto z półki. Ten musi być odpowiednio przerobiony, by nie zamarzł i się nie rozładował. Dochodzi do tego jeszcze kwestia promieniowania kosmicznego, które zaburza obraz.

GoPro Hero 7 w specjalnej obudowie.
GoPro Hero 7 w specjalnej obudowie.

NanoAvionics wyposażyło MP42 w GoPro Hero 7 ze względu na szeroki kat widzenia kamery (118,2 stopnia w poziomie) oraz możliwość rejestrowania obrazów w dużej rozdzielczości. Kamerka została rozebrana na części pierwsze i włożona w specjalną obudową, która jest przymocowana do ramienia satelity.

MP42 został wyniesiony na orbitę dzięki rakiecie SpaceX Falcon 9 w kwietniu 2022 roku.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)