Wyjątkowy patent Xiaomi: Obracany wewnętrznie aparat posłuży do selfie i będzie pod ekranem

Wyjątkowy patent Xiaomi: Obracany wewnętrznie aparat posłuży do selfie i będzie pod ekranem

Wyjątkowy patent Xiaomi: Obracany wewnętrznie aparat posłuży do selfie i będzie pod ekranem
Marcin Watemborski
12.05.2021 09:23, aktualizacja: 12.05.2021 11:23

Xiaomi nie przestaje zaskakiwać swoimi pomysłami. Niedawno firma pokazała smartfona z ciekłym obiektywem, a teraz ujawnia nowy patent. Tym razem chodzi o aparat, który nie tylko będzie niewidoczny, ale również wielofunkcyjny.

Producenci smartfonów fotograficznych prześcigają się nie tylko w kwestii rozdzielczości modułów aparatów, ale również innych rozwiązań technologicznych czy algorytmów fotografii obliczeniowej. Chiński producent urządzeń mobilnych – Xiaomi – złożył bardzo interesujący patent.

O ile sam obiektyw kamerki do selfie nie jest niczym nowym i widzieliśmy go choćby w smartfonie ZTE Axon 20 5G, to wewnętrzne obracanie aparatu i stosowanie go jako fragmentu głównego modułu jest już bardzo nowatorskie. Działanie mechanizmu najłatwiej będzie zrozumieć patrząc na grafiki przygotowane przez portal Let’s Go Digital.

Aparat będzie się obracał wewnątrz urządzenia w zależności od wyboru użytkownika.
Aparat będzie się obracał wewnątrz urządzenia w zależności od wyboru użytkownika.

Według opisu patentu, obracany aparat ma działać na podstawie silnika z elektromagnesami. W zależności od tego, czy użytkownik będzie chciał wykonać selfie lub zwykłe zdjęcie, obiektyw będzie ustawiał się w pożądanej pozycji. Jeśli aparat będzie skierowany do przodu, część ekranu zostanie wyłączona po to, by światło z niego nie powodowało pogorszenia jakości zdjęć w postaci bardzo niskiego kontrastu, niepoprawnej jasności czy zabarwienia.

To rozwiązanie jest niezwykle ciekawe. Dzięki niemu w samym smartfonie będzie zamontowane mniej aparatów (mniej optyki i matryc), więc koszt produkcji może spaść. Idąc dalej – same zdjęcia mogą być lepszej jakości, jeśli podzespoły będą wysokiej klasy. Sam patent z wykorzystaniem jednego aparatu do dwóch rzeczy jest arcyinteresujący, a jego forma jeszcze lepsza w porównaniu do tego, co prawdopodobnie znajdziemy w nadchodzącym Asusie ZenFone 8.

Pozbycie się widocznego notcha jest zawsze plusem!
Pozbycie się widocznego notcha jest zawsze plusem!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)