Zaczynamy fotografować modelki - co trzeba wiedzieć, żeby nie błądzić? [poradnik]

Wraz z narastającą modą na fotografię, coraz częściej możemy obserwować rozbudowane produkcje zdjęciowe w różnych zakamarkach naszych miast i miasteczek. Jak zacząć, żeby uniknąć podstawowych błędów? Jaki wybrać aparat, a jakie obiektywy? Światło zastane czy może zestaw lamp błyskowych? Postaram się w kilku punktach przedstawić co można, a co lepiej pozostawić sobie na później przy fotografowaniu modelek.

Fot. Michał Massa Mąsior
Fot. Michał Massa Mąsior
Michał Massa Mąsior

07.01.2011 | aktual.: 01.08.2022 14:50

Na początek każdy aparat będzie dobryPisałem już o tym, że dobry sprzęt sam nie robi zdjęć. Podkreślam to zatem po raz kolejny. Zakładam jednak, że jeśli czytacie ten artykuł to aparat fotograficzny już macie. Nieważne czy jest to Hasselblad, czy też najzwyklejszy kompakt, zdjęcia robić się da. I to nam na początek zupełnie wystarczy.Odpowiedni obiektyw - właściwa perspektywa

Warunki takie może świetnie spełnić nawet obiektyw kitowy, choć uważajcie na nie, gdyż nie zawsze są ostre i bywa że nie są w stanie naostrzyć w żadnych warunkach.

Fot. Michał Massa Mąsior
Fot. Michał Massa Mąsior

Pamiętajcie, że szkła poniżej 50 mm kiepsko sprawdzają się w wąskich kadrach. Zniekształcenia na rogach mogą zrujnować waszą pracę.

Dobra komunikacja z modelką kluczem do sukcesu

Najlepiej jest zacząć z doświadczoną, zawodową modelką - takie jednak oczekują słonej zapłaty za swoje pozy. Mnogość portali z modelkami pozwoli Wam dobrać sobie takie panie lub takich panów, którzy będą odpowiadać Waszej wizji. Niezależnie jednak z kim postawicie swoje pierwsze kroki, macie jedno najważniejsze zadanie - jak najdokładniej przedstawić swoją wizję fotografowanej osobie. Im mocniej nakreślicie im swój pomysł, tym lepiej modelka lub model Wam zapozuje.

Przygotujcie zestaw przykładowych zdjęć, które im przedstawicie. Kiedy wykonacie pierwsze klatki, odwróćcie aparat i pokażcie modelce/modelowi efekty. Zaproponujcie poprawki. Bądźcie dla nich sympatyczni - im lepszy nawiążecie kontakt ze sobą, tym łatwiej i milej będzie się pracowało. Spróbujcie się postawić na ich miejscu. To nie jest łatwe stać przed obiektywem, szczególnie jeśli fotografik nie jest pewien czego chce.

Naturalne światło to najlepsze światło

Jeśli fotografujecie w plenerze, warto maksymalnie wykorzystać światło zastane. Pamiętajcie, że w słoneczny dzień, ludzi najlepiej fotografuje się wcześnie rano i po południu, kiedy słońce zbliża się ku zachodowi. Południe i słońce w zenicie są bardzo trudne do ujarzmienia. W ładnym ułożeniu światła na modelce pomoże Wam blenda lub zestaw blend. Warto zapewnić sobie pomocnika, któremu zademonstrujecie, jak chwytać światło na blendę, żeby to powtórzył kiedy będziecie robić zdjęcie...

Blendy są dostępne w różnych kolorach, ale najczęściej są sprzedawane w wersji złotej. Ja prawie nigdy ze złotych nie korzystam - kiepsko wygląda typowa polska, jasna cera w połączeniu ze złotą blendą....

Fot. Michał Massa Mąsior
Fot. Michał Massa Mąsior

Jeśli chcecie jednak rozpocząć przygodę ze światłem błyskowym... Nie rozpoczynajcie od zakupu sprzętu. Warto o tym sprzęcie się czegoś dowiedzieć. Jeśli w Waszym mieście istnieje studio fotograficzne wynajmowane na godziny, spróbujcie swoich sił. W kolejnych artykułach postaram się Wam przybliżyć tajniki oświetlenia studyjnego.

Zapraszam do pracy i pozdrawiam!


Obraz

Michał Massa Mąsior - fotograf, który specjalizuje się w modzie i reklamie. Wykładowca Warsztatów Sztuki Fotografii. Ukończył kurs International Center of Photography oraz kursy i warsztaty Getty Images. W 2007 roku był nominowany do Polskich Oskarów Mody. Współpracował z wieloma agencjami reklamowymi, między innymi: Eskadra, Opus-B, Demo, Adheads, Wallstreet czy Fashion Color, oraz z magazynem "Lounge" Nie ukrywa, że w fotografii interesuje go zwłaszcza to, czego wielu twórców próbuje uniknąć: kultura popularna.


Źródło artykułu:WP Fotoblogia
poradnikiLustrzanki cyfroweaparaty kompaktowe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)