Zdjęcia świąteczne - jak dobrze zrobić? Przydatne wskazówki dla każdego
09.10.2020 07:49, aktual.: 09.10.2020 09:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Święta to wyjątkowy czas spędzony w gronie najbliższych, nic więc dziwnego, że chcemy uchwycić te chwile na pamiątkowych fotografiach. Jak dobrze zrobić zdjęcia świąteczne? Oto kilka wskazówek.
Święta Bożego Narodzenia to doskonały moment na spotkanie z rodziną, wyciszenie, odpoczynek i napawanie się chwilą. Pięknie nakryty stół, dekoracje oraz choinka z lampkami z pewnością podkreślają ten klimat. Takie chwile warto uwiecznić w obiektywie, tworząc pamiątki na lata. Jak dobrze zrobić zdjęcia świąteczne, to dylemat wielu z nas. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by osiągnąć najlepsze efekty.
Jak zrobić dobre zdjęcia świąteczne? Podstawy
O wiele łatwiej będzie nam zrobić dobre zdjęcia świąteczne, jeśli będziemy dysponować dobrym aparatem fotograficznym (tutaj znajdziecie kilka naszych propozycji dla początkujących fotografów). Do zrobienia ładnych zdjęć wystarczy także smartfon, zwłaszcza że większość modeli wyposażona jest w inteligentne oprogramowanie, które znacznie ułatwi nam pracę. Jeśli dopiero zastanawiacie się, jaki smartfon będzie najlepszy do robienia zdjęć, zapoznajcie się z naszymi propozycjami.
Kiedy już wybraliśmy sprzęt, który posłuży nam do robienia zdjęć, warto poznać podstawowe techniki i parametry, które pomogą nam zrobić dobre zdjęcie świąteczne.
Zrezygnuj z lampy błyskowej
Zimą szybko robi się ciemno, w mieszkaniu panuje półmrok, a sztuczne światło nie zawsze służy zdjęciom. Z tego powodu często sięgamy po lampę błyskową, jednak w przypadku fotografii świątecznych lepiej tego nie robić. Flesz skupia się na oświetleniu pierwszego planu, co skutkuje obrazem, który staje się bardziej płaski i traci swoją trójwymiarowość.
Długość czasu naświetlania
Warto zrezygnować z lampy i postawić na odpowiednie naświetlenie poprzez wydłużenie czasu naświetlania (więcej światła wpada do aparatu). Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z momentu, kiedy na dworze jest jeszcze jasno, a w domu świecą się tylko świeczki, lampki choinkowe czy girlandy.
Teraz skupmy się na ustawieniu dłuższego czasu naświetlania np. 10, 20 lub 30 sekund i unieruchomieniu aparatu np. statywem, lub położeniem go na stole czy szafce. Musimy również ustawić samowyzwalacz, gdyż włączenie spustu migawki może spowodować drgania, a co za tym idzie poruszenie obiektu na zdjęciu. Długi czas naświetlana sprawdzi się przede wszystkim w przypadku fotografowania nieruchomych obiektów np. dekoracji świątecznych.
Ustawienie balansu bieli
Ważną kwestią jest także ustawienie balansu bielu. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się światło dzienne, należy wybrać światło dzienne/pochmurny dzień/miejsca ocienione. W przypadku oświetlenia mieszkania żarówkami warto postawić na opcję światło żarowe. Zawsze możemy również wybrać automatyczny balans bieli i zaufać naszemu aparatowi.
Ustawienie ISO
ISO odpowiada za czułość matrycy na światło. W praktyce oznacza to, że im wyższe ISO, tym jaśniejsze otrzymamy zdjęcie, ale z dodatkowymi szumami. Jeśli wykonujemy fotografię unieruchomionym aparatem, najlepiej ustawić ISO na 100, jednak w przeciwnym wypadku (np. robiąc zdjęcia osób bez statywu) należy podwyższyć wartość do 800-1600.
Parametry przysłony
Ustawiając przysłonę, należy pamiętać, że im mniejszą wartość wybierzemy np. f/1.8-2.8, uzyskamy efekt większego rozmycia tła. Z kolei im wyższa jest wartość przysłony f/7-11, tym większa głębia ostrości zarówno na pierwszym, jak i na drugim planie. Parametry przysłony z pewnością zależą od naszych upodobań.
Bawmy się szczegółami
Przede wszystkim podczas fotografii świątecznych, liczy się dobra zabawa oraz pomysłowość. W końcu metodą prób i błędów uda nam się zrobić idealne zdjęcia. Możemy robić je z różnej perspektywy: z dołu, z góry, pod kątem oraz zwrócić uwagę na szczegóły. Mowa tu np. o wykonaniu zdjęcia stroika świątecznego i skupieniu się przy tym na jego wyjątkowym akcencie, a nie całości.
Znając odpowiedź na pytanie: jak dobrze zrobić zdjęcia świąteczne, z pewnością możemy skupić się na uchwyceniu pięknych momentów, które za kilka lat będziemy wspominać dzięki fotografiom w naszym albumie. Oto inne poradniki o podobnej tematyce: