Zdjęcie dnia. Putin i Erdogan na inauguracji budowy trzeciego reaktora tureckiej elektrowni atomowej

Władimir Putin podczas spotkania z Erdoganem.
Władimir Putin podczas spotkania z Erdoganem.
Źródło zdjęć: © FORUM/Alexei Druzhinin/Kremlin Pool
Karolina Modzelewska

11.03.2021 14:25, aktual.: 26.07.2022 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas wirtualnego spotkania, prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zainaugurowali budowę kolejnego reaktora elektrowni Akkuyu. To pierwsze elektrownia atomowa, która powstanie w Turcji.

W środę 10 marca odbyło się spotkanie online, podczas którego Putin oraz Erdogan rozmawiali o budowie tureckiej elektrowni atomowej Akkuyu w prowincji Mersin w Turcji. Według prezydenta Rosji jest to czołowy rosyjsko-turecki projekt energetyczny, dzięki któremu "współpraca dwustronna w energetyce osiągnie jakościowo nowy poziom".

Wspólny projekt Rosji i Turcji

Zgodnie z przyjętym planem Akkuyu będzie posiadać cztery reaktory, każdy o mocy 1200 megawatów. Budowa czwartego, ostatniego reaktora ruszy w 2022 roku. Jego konstrukcją zajmie się rosyjski koncern Rosatom, odpowiadający za budowę całej elektrowni. Akkuyu najprawdopodobniej rozpocznie swoją pracę w 2023 roku (po oddaniu pierwszego reaktora do użytku), a w przyszłości ma pokrywać blisko 10 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Turcji. Według szacunków Rosatom łączny koszt budowy Akkuyu wyniesie około 20 mln USD.

W maju 2010 roku Rosja i Turcja podpisały porozumienie w sprawie budowy elektrowni atomowej Akkuyu. Prace geodezyjne i inżynieryjne ruszyły w 2011 roku, a budowa oficjalnie rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku. Wówczas odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod elektrownię, w której uczestniczyli Putin i Erdogan.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)