Podczas upamiętnienia ofiar tragedii, Biden patrzył na zegarek. Zdjęcie obiega świat

Podczas upamiętnienia ofiar tragedii, Biden patrzył na zegarek. Zdjęcie obiega świat
Źródło zdjęć: © Saul Loeb/AFP/East News
Adam Gaafar

02.09.2021 11:38, aktual.: 26.07.2022 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnią niedzielę prezydent USA Joe Biden odwiedził bazę sił lotniczych w Dover w stanie Delaware. Wziął tam udział w ceremonii przekazania ciał żołnierzy, którzy zginęli w zamachu w Kabulu oraz spotkał się z ich rodzinami. Uwagę niektórych amerykańskich mediów zwrócił pewien szczegół z tego wydarzenia.

Tydzień temu w Kabulu, stolicy Afganistanu doszło do ataków wymierzonych w tłumy gromadzące się w okolicach lotniska. Według agencji AFP zginęło wówczas ponad 180 osób, w tym 13 żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Do zamachów przyznała się organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie Prowincji Chorasan.

W niedzielę prezydent USA Joe Biden uczestniczył w ceremonii godnego przekazania pokrytych amerykańskimi flagami trumien z ciałami żołnierzy. W uroczystości uczestniczyli również pierwsza dama Jill Biden, sekretarz stanu Antony Blinken i szef Pentagonu Lloyd Austin. W pewnym momencie ceremonii prezydent USA zerknął na zegarek, co nie uszło uwadze części dziennikarzy i fotoreporterów. Zachowanie Bidena zostało uchwycone m.in. przez Saula Loeba, który dostarcza agencji AFP zdjęcia dotyczące wydarzeń skupionych wokół Białego Domu.

Amerykańskie media relacjonują tę sytuację w różny sposób. Dziennik New York Post ocenił, że zdjęcie Bidena spoglądającego na zegarek to haniebny koniec najdłuższej wojny Ameryki. Redakcja krytycznie odniosła się do operacji wycofania wojsk w Afganistanie, obarczając prezydenta winą za to, co się stało. Ostatni członek służby opuścił Afganistan późną nocą czasu lokalnego, a talibowie przejęli lotnisko. Ale Biden już myśli o innych sprawach i ignoruje szkody, które spowodował – czytamy na łamach dziennika.

Na stronie internetowej stacji CNN skupiono się na opisie samej uroczystości, pomijając wątek poruszony przez NYP. „Obecność prezydenta w tym, co wojsko nazywa godnym przekazaniem, jest jednym z najpoważniejszych obowiązków każdego naczelnego dowódcy amerykańskiego (…) Wycofując wszystkie oddziały amerykańskie z Afganistanu, Biden ma nadzieję, że będzie ostatnim prezydentem USA, który będzie widział poległych żołnierzy powracających do domu z tego kraju” – czytamy na łamach strony internetowej CNN.

Redakcja konserwatywnego portalu The Daily Wire wstrzymała się od komentarza w tej sprawie, przytaczając jedynie krytyczne wobec Bidena wpisy polityków i publicystów w mediach społecznościowych. Podobnie uczynił serwis internetowy stacji FOX News.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)