200-megapikselowa matryca Samsunga może się pojawić już niedługo

200‑megapikselowa matryca Samsunga może się pojawić już niedługo

200-megapikselowa matryca Samsunga może się pojawić już niedługo
Marcin Watemborski
13.01.2021 06:58, aktualizacja: 06.03.2024 22:25

Zawody w rozdzielczości matryc przeznaczonych do smartfonów fotograficznych trwają w najlepsze. Nowy 200-megapikselowy sensor Samsunga może pojawić się na rynku już niedługo, lecz czy będzie to rozwiązanie rewolucyjne?

Całkiem niedawno zobaczyliśmy dwa interesujące sensory OmniVision: OV32B oraz OV40A, które nie mają zabójczej rozdzielczości, a charakteryzują się dużymi fizycznie pikselami. Samsung idzie jednak w innym kierunku. Po zaimplementowaniu 108-megapikselowej matrycy ISOCELL do swoich smartfonów, stawia poprzeczkę jeszcze wyżej.

200 megapikseli to naprawdę dużo tym bardziej biorąc pod uwagę fizycznie mały rozmiar sensora. Początkowe spekulacje na temat dużej rozdzielczości matrycy mówiły, że ma mieć ona aż 216 Mpix, ale prawdopodobnie nic z tego. GizChina donosi, że rok 2021 będzie przełomowy dla Samsunga, który pokaże kilka interesujących podzespołów.

Zanim jednak zobaczymy 600-megapikselową matrycę, musi upłynąć trochę czasu. Pierwsza w kolejności jest ta, o trzykrotnie mniejszej rozdzielczości. Może ona wspierać technologię łączenia sąsiadujących pikseli, by zwiększyć światłoczułość na rzecz mniejszej rozdzielczości, co jest już stosowane w innych sensorach. Jednak w tym przypadku wyjściowy obraz będzie miał około 50 Mpix, jeśli będzie to łączenie 4 spokrewnionych pikseli. Natomiast jeśli będzie to technologia łącznia 9 pikseli, rozdzielczość wyniesie ponad 22 Mpix, co wciąż jest zadowalającym wynikiem

Nie wiadomo dokładnie, kiedy świat ujrzy nadchodzący sensor, lecz pewne jest to, że zdarzy się to w najbliższym czasie. W połączeniu z algorytmami sztucznej inteligencji wykorzystywanymi w fotografii obliczeniowej, obrazy generowane przez nową matryce mogą charakteryzować się bardzo szeroką dynamiką tonalną oraz szczegółowością. Wyścig na megapiksele trwa i wygląda, że przybiera on sensowny wymiar.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)