Co to jest lustrzanka cyfrowa?

Lustrzanki to aparaty, które zdominowały rynek aparatów fotograficznych i mimo rozwoju bezlusterkowców nie zanosi się na szybką detronizację. Czym charakteryzuje się lustrzanka cyfrowa?

© JK

Co to jest lustrzanka cyfrowa?

Lustrzanka cyfrowa to cyfrowy aparat fotograficzny typu lustrzanka, w której zamiast filmu, jako materiał światłoczuły, jest zastosowana matryca cyfrowa. W większości przypadków są to matryce typu CMOS i w mniejszym stopniu CCD. Na rynku jest dostępnych kilka rozmiarów matryc, zaczynając od pełnej klatki, czyli takiej, jak rozmiar negatywu małoobrazkowego 35mm w lustrzankach analogowych, przez trochę mniejszą APS-C i APS-H (przelicznik ogniskowej około 1,5x) oraz Cztery Trzecie (2x).

Cyfrowe lustrzanki występują także w rozmiarze średnioformatowym jak np. Pentax 645D, czy Leica S.

Lustrzanka dwuobiektywowa - Lubitel

Lustrzanki cyfrowe to konstrukcje wyposażone w jeden obiektyw, w przeciwieństwie do analogowych lustrzanek dwuobiektywowych, w których jeden obiektyw służył do fotografowania, a drugi do podglądu. Poza tym na pokładzie lustrzanki cyfrowej musi się znaleźć lustro, ruchome albo półprzepuszczalne, jak w lustrzankach Sony SLT.

Nikon D500 — test profesjonalnej lustrzanki z matrycą APS-C

Nikon D500 to aparat, który miał nigdy nie powstać. To lustrzanka cyfrowa, której produkcję rozpoczęto dzięki dużemu zainteresowaniu samych…

Jak to działa

Światło wpada przez obiektyw (1), odbija się od lustra (2) i wpada na matówkę (5) i pryzmat (7) albo układ luster w tańszych lustrzankach, gdzie jest kierowane do wizjera (8), przez który kadrujemy.

W momencie wykonywania zdjęcia lustro unosi się na ułamek sekundy, albo dłużej, w zależności od czasu ekspozycji. Światło pada na matrycę (4), która znajduje się bezpośrednio za obiektywem, a właściwie za komorą lustra.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Lustrzanki cyfrowe umożliwiają wymianę obiektywów, które mocujemy za pomocą bagnetów. Na rynku jest kilka standardów bagnetów, najczęściej każdy producent ma swój, wyjątkiem jest system Mikro Cztery Trzecie, który jest otwartym systemem i skupia kilku producentów, w tym Olympusa i Panasonica.

Pentax K-1 — test plenerowej pełnej klatki, na którą czekaliśmy wiele lat

Pentax K-1 to aparat, na który fani marki czekali od wielu lat i dopiero po przejęciu przez koncern Ricoh, ich marzenia się urzeczywistniły. Na rynku…

Obiektywy do lustrzanek są wyposażone w przysłonę, która przymyka się w momencie wykonywania zdjęcia. W bardziej zaawansowanych modelach mamy możliwość przymknięcie przysłony, gdy patrzymy przez wizjer, co pozwala podejrzeć głębię ostrości.

Lustrzanki cyfrowe umożliwiają automatyczne ustawianie ostrości, czyli oferują system autofokusu, który w większości przypadków działa na zasadzie detekcji fazy. Poza tym mamy też możliwość manualnego ustawiania ostrości.

Cechą wyróżniającą lustrzanki cyfrowej jest także obecność tarczy trybów ekspozycji PASM. Oczywiście bardziej amatorskie modele oferują dodatkowo tryby automatyczne i tematyczne, które ułatwiają fotografowanie początkującym. Lustrzanki profesjonalne mają natomiast tryby, które fotograf może sam zaprogramować.

Początkowo lustrzanki cyfrowe pozwalały tylko na wykonywanie zdjęć, jednak dość szybko producenci dali użytkownikom też możliwość filmowania, obecnie standardem jest jakość Full HD, a powoli w najlepszych modelach pojawia się 4K.

Canon EOS-1D X Mark II — test najszybszej lustrzanki na świecie

Druga odsłona flagowego Canona została zaprezentowana tuż przed Euro 2016 we Francji. To obecnie najszybsza lustrzanka na świecie, która ma poradzić…

Mimo prężnego rozwoju bezlusterkowców, lustrzanki cyfrowe są nadal bardzo popularne i niezastąpione w niektórych zastosowaniach. Większość profesjonalistów nadal wybiera lustrzanki. Na rynku nie brakuje też ciekawych lustrzanek cyfrowych dla amatorów.

Canon EOS 1300D — lustrzanka dla każdego [test]

Lustrzanka zawsze była marzeniem wielu początkujących fotografów i synonimem dobrej jakości zdjęć. Sprawdzamy, jak radzi sobie najnowsza i…

Zobacz więcej artykułów z serii: Mikroencyklopedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Nikon D4 - bateria mniej, ale bardziej pojemna? Jak zmusić zwierzęta do pozowania na zdjęciach? Fotografia analogowa – jak zacząć? [cz. 1] Z aparatem w drodze. Fotografia w podróży [poradnik] Wiszące instaxy, czyli jak udekorować pokój zdjęciami [zrób to sam] Wykorzystaj wiosnę i piękno natury. Robimy zdjęcia kwiatów Mój przepis na zdjęcie - księżyc z wielokrotną ekspozycją Jak fotografować na wodzie? Wygodna praca na dwóch monitorach [wideoporadnik] Jaki wpływ ma światło błyskowe na wielkość źrenic modela? Zrób to sam - mobilny i elastyczny slider na wakacyjne wypady [wideoporadnik] Erwitt, Cartier-Bresson, Salgado - jak wyglądają stykówki wielkich fotografów?

Popularne w tym tygodniu:

Ponad 1100 kursów fotograficznych udostępnionych za darmo #ZostańWDomu: 10 rzeczy dla fotografów na kwarantannie Jak dezynfekować aparat, smartfona i studio? Jak zrobić retusz w Lightroomie? Jak zmienić kolor oczu w Photoshopie? Poradnik dla początkujących