Co to jest lustrzanka cyfrowa?
Lustrzanki to aparaty, które zdominowały rynek aparatów fotograficznych i mimo rozwoju bezlusterkowców nie zanosi się na szybką detronizację. Czym charakteryzuje się lustrzanka cyfrowa?
29.06.2016 | aktual.: 19.03.2020 14:34
Co to jest lustrzanka cyfrowa?
Lustrzanka cyfrowa to cyfrowy aparat fotograficzny typu lustrzanka, w której zamiast filmu, jako materiał światłoczuły, jest zastosowana matryca cyfrowa. W większości przypadków są to matryce typu CMOS i w mniejszym stopniu CCD. Na rynku jest dostępnych kilka rozmiarów matryc, zaczynając od pełnej klatki, czyli takiej, jak rozmiar negatywu małoobrazkowego 35mm w lustrzankach analogowych, przez trochę mniejszą APS-C i APS-H (przelicznik ogniskowej około 1,5x) oraz Cztery Trzecie (2x).
Cyfrowe lustrzanki występują także w rozmiarze średnioformatowym jak np. Pentax 645D, czy Leica S.
Lustrzanki cyfrowe to konstrukcje wyposażone w jeden obiektyw, w przeciwieństwie do analogowych lustrzanek dwuobiektywowych, w których jeden obiektyw służył do fotografowania, a drugi do podglądu. Poza tym na pokładzie lustrzanki cyfrowej musi się znaleźć lustro, ruchome albo półprzepuszczalne, jak w lustrzankach Sony SLT.
Jak to działa
Światło wpada przez obiektyw (1), odbija się od lustra (2) i wpada na matówkę (5) i pryzmat (7) albo układ luster w tańszych lustrzankach, gdzie jest kierowane do wizjera (8), przez który kadrujemy.
W momencie wykonywania zdjęcia lustro unosi się na ułamek sekundy, albo dłużej, w zależności od czasu ekspozycji. Światło pada na matrycę (4), która znajduje się bezpośrednio za obiektywem, a właściwie za komorą lustra.
Lustrzanki cyfrowe umożliwiają wymianę obiektywów, które mocujemy za pomocą bagnetów. Na rynku jest kilka standardów bagnetów, najczęściej każdy producent ma swój, wyjątkiem jest system Mikro Cztery Trzecie, który jest otwartym systemem i skupia kilku producentów, w tym Olympusa i Panasonica.
Obiektywy do lustrzanek są wyposażone w przysłonę, która przymyka się w momencie wykonywania zdjęcia. W bardziej zaawansowanych modelach mamy możliwość przymknięcie przysłony, gdy patrzymy przez wizjer, co pozwala podejrzeć głębię ostrości.
Lustrzanki cyfrowe umożliwiają automatyczne ustawianie ostrości, czyli oferują system autofokusu, który w większości przypadków działa na zasadzie detekcji fazy. Poza tym mamy też możliwość manualnego ustawiania ostrości.
Cechą wyróżniającą lustrzanki cyfrowej jest także obecność tarczy trybów ekspozycji PASM. Oczywiście bardziej amatorskie modele oferują dodatkowo tryby automatyczne i tematyczne, które ułatwiają fotografowanie początkującym. Lustrzanki profesjonalne mają natomiast tryby, które fotograf może sam zaprogramować.
Początkowo lustrzanki cyfrowe pozwalały tylko na wykonywanie zdjęć, jednak dość szybko producenci dali użytkownikom też możliwość filmowania, obecnie standardem jest jakość Full HD, a powoli w najlepszych modelach pojawia się 4K.
Mimo prężnego rozwoju bezlusterkowców, lustrzanki cyfrowe są nadal bardzo popularne i niezastąpione w niektórych zastosowaniach. Większość profesjonalistów nadal wybiera lustrzanki. Na rynku nie brakuje też ciekawych lustrzanek cyfrowych dla amatorów.