Canon RF 100 mm f/2.8 i Canon EF 85 mm f/1.8 opatentowane. Zapowiadają się ciekawie

Canon RF 100 mm f/2.8 i Canon EF 85 mm f/1.8 opatentowane. Zapowiadają się ciekawie

Canon RF 100 mm f/2.8 i Canon EF 85 mm f/1.8 opatentowane. Zapowiadają się ciekawie
Marcin Watemborski
08.04.2020 06:20, aktualizacja: 26.07.2022 14:56

Nie da się ukryć, że Canon podchodzi bardzo poważnie do swojego systemu bezlusterkowego Canon EOS R. Właśnie zostały opublikowane patenty nowych obiektywów o popularnych ogniskowych. Te konstrukcje dobrze uzupełnią ofertę producenta.

System Canon EOS R zadebiutował w 2018 roku. Chwilę później zobaczyliśmy budżetową wersję bezlusterkowca Canon EOS RP oraz sprzęt dla astrofotografów – Canon EOS Ra. Niebawem liczymy na to, że przed naszymi oczami pojawi się Canon EOS R5 – bezlusterkowy odpowiednik najpopularniejszej serii lustrzanek cyfrowych Canona dla profesjonalistów EOS 5D.

Oczywiście korpusy to nie wszystko – bez dobrej optyki niewiele zdziałamy. Mimo tego, że bezlusterkowce Canona dobrze działają z lustrznakowymi obiektywami Canon EF przy użyciu adaptera, to firma stale poszerza swoją ofertę. Właśnie zostały złożone i opublikowane patenty dwóch obiektywów stałoogniskowych, które mam nadzieję, będą budżetowymi rozwiązaniami dla miłośników nowych aparatów.

Pierwszym z nich jest popularna konstrukcja obiektywu portretowego o ogniskowej 85 mm i przysłonie f/1.8, a drugim 100 mm f/2.8. Oba mają być ”zwykłymi” szkłami, a nie tymi z najwyższej linii L (Luxyry). Canon News donosi, że oba obiektywy mogą mieć wbudowaną stabilizację optyczną, która będzie mogła współpracować ze stabilizowaną matrycą w przyszłym korpusach. Niestety ta plotka nie znalazła jeszcze potwierdzenia.

Według źródeł, oba obiektywy mogą (ale oczywiście nie muszą) być wyposażone w funkcję fotografowania makro. Jeśli faktycznie pojawi się ona w konstrukcjach, może to ułatwić życie wielu fotografom, którzy zamiast kupować kilku obiektywów, wybiorą jeden. Według mnie szkło 100 mm f/2.8 z funkcją makro (podobnie jak Canon EF 100 mm f/2.8L IS USM Macro) świetnie sprawdzi się przy portrecie, a możliwość ostrzenia z niewielkiej odległości również z powodzeniem odnajdzie się przy zdjęciach detali, jak przykładowo usta lub oczy przy fotografii beauty.

Mam szczerą nadzieję, że Canon szybko weźmie się za produkcję obu tych obiektywów, ponieważ obecna linia szkieł Canon RF jest piekielnie droga, ale również doskonała optycznie. Dobrze by było zobaczyć coś, na co stać normalnego użytkownika bez potrzeby wydawania na to co najmniej miesięcznej pensji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)