Dym z wulkanu na La Palmie ma ponad 2400 metrów wysokości. Zdjęcie zapiera dech w piersi
Wulkan Cumbre Vieja
Cumbre Vieja jest aktywnym wulkanem na wyspie La Palma. Poza ostatnim wybuchem, do którego doszło 19 września tego roku, był dwukrotnie aktywny w ciągu XX wieku. Cumbre Vieja wcześniej wybuchał w 1949 i 1971 roku. Tym razem, chociaż do erupcji doszło już prawie miesiąc temu, wyspa nadal mierzy się z problemami.
Łańcuch górski Cumbre Vieja usytuowany jest w kierunku północ-południe. W tłumaczeniu z języka hiszpańskiego jego nazwa oznacza stary szczyt. Teren pokrywa 2/3 południowej strony wyspy. Na grzbiecie i zboczach Cumbre Vieja zlokalizowanych jest kilka kraterów wulkanicznych, z których obecnie wydobywają się kolejne hektolitry lawy.
Skala wybuchu
Na zdjęciu możemy podziwiać smugę dymu wydobywającą się z wulkanu La Palma. Fotograf widzi ją ze skalistego kopca Roque de los Muchachos, zlokalizowanego na La Palmie. Kopiec znajduje się w najwyższym punkcie wyspy, co daje mu najlepszy widok na skalę tego zjawiska. Dodatkowo Roque znajduje się na północy wyspy i jest miejscem znanym z posiadania jednych z najważniejszych teleskopów astronomicznych na świecie.
Smuga dymu przekracza wysokość 2400 metrów, co daje wyobrażenie o skali samego wybuchu. Lawa zniszczyła już około 1,5 tysiąca budynków, jednak eksperci są przekonani, że do zakończenia problemów wyspy jeszcze daleko.