Dzieci potrzebują zgody rodziców na używanie social mediów. Interesujące prawo

Dzieci potrzebują zgody rodziców na używanie social mediów. Interesujące prawo

Niektóre stany w USA wymagają zgody rodziców na korzystanie z social mediów przez dzieci.
Niektóre stany w USA wymagają zgody rodziców na korzystanie z social mediów przez dzieci.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski
19.06.2023 09:40

Coraz więcej stanów w USA wprowadza ciekawe prawo, zgodnie z którym dzieci poniżej 18 roku życia muszą mieć zgodę rodziców na korzystanie z Facebooka, Instagrama czy innych mediów społecznościowych. Właśnie dołączył do nich kolejny stan, co pokazuje interesujący trend.

Mnóstwo treści w mediach społecznościowych jest kierowana do dzieci i nastolatków. Mimo tego, że do założenia Instagrama, zgodnie z regulaminem, trzeba mieć skończone co najmniej 13 lat, mnóstwo młodszych osób zakłada konta. Treści kierowane do nich mogą mieć na nie znaczny wpływ.

Problem pojawia się wtedy, gdy jakieś dziecko zaczyna czuć się źle. Wielokrotnie pisaliśmy o przykładach, gdy osoby małoletnie zwracały uwagę na poczucie nieatrakcyjności. Pojawiały się też liczne sytuacje, w których dzieci były nakłaniane do jakichś działań lub kontaktowali się z nimi potencjalnie niebezpieczni ludzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po to, by chronić dzieci, kilka amerykańskich stanów wprowadziło prawne ograniczenie korzystania z social mediów. W stanach Utah, Luizjana oraz Teksas dzieci poniżej 18 roku życia muszą mieć zgodę rodziców na korzystanie z mediów społecznościowych. O ile ustawa z Teksasu wejdzie w życie dopiero z początkiem września 2023 r., tak w innych stanach, chociaż częściowo ograniczenie już obowiązuje.

Politycy opowiadający się za nowym prawem zwracają uwagę na agresywną manipulację stosowaną w retoryce mediów społecznościowych. Ta może mieć ekstremalnie negatywny wpływ na najmłodszych, którzy jeszcze nie mają wypracowanego swojego systemu obronnego i często ulegają jakiejś narracji.

Co ciekawe, stany, które wprowadziły ograniczenia, oczekują od dostawców usług społecznościowych wprowadzenia i monitorowania ograniczeń dotyczących korzystania z serwisów przez dzieci. Głównymi szkodliwymi tematami, które przejawiają się w debacie nad wpływem social mediów są m.in.: zaburzenia odżywiania, środki psychoaktywne, prześladowanie, nękanie, samookaleczanie, samobójstwa, wykorzystywanie seksualne czy nawet handel ludźmi.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)