EISA 2019: Nikon Z6 aparatem roku

EISA 2019: Nikon Z6 aparatem roku

EISA 2019: Nikon Z6 aparatem roku
Justyna Kocur-Czarny
21.08.2019 06:31, aktualizacja: 26.07.2022 15:40

Nagrody EISA 2019-2020 zostały rozdane. Wśród najlepszych aparatów nie znajdziemy lustrzanek. Prym wiodą bezlusterkowce i aparaty z matrycą APS-C.

EISA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku, jest największą organizacją zrzeszającą wydawców i twórców multimediów w Europie. Co roku jury z całego świata wybiera najlepsze produkty w sześciu grupach i kilkudziesięciu kategoriach. Wśród tegorocznych zwycięzców w dziedzinie fotografii najwięcej wyróżnień zgarnęło Sony. Tuż za nim z pięcioma nagrodami plasuje się Canon.

Aparatem roku został Nikon Z6. Mimo, że to ubiegłoroczna premiera, aparat ukazał się już po wynikach nagród Eisa 2018-2019. Ten bezlusterkowiec to udana propozycja Nikona, który dość późno wszedł na rynek bezlusterkowców, wcześniej słynąc przede wszystkim z zaawansowanych lustrzanek. Nikon Z6 posiada pełnoklatkową matrycę i szeroki zakres czułości ISO. Ciekawe, że żadna z późniejszych premier nie była w stanie zagrozić Nikonowi w walce o tytuł.

Obraz

W zestawieniu znalazł się również inny pełnoklatkowy bezlusterkowiec: Canon EOS RP. Został przez jury EISA uznany najlepszym zakupem w kategorii aparatów pełnoklatkowych. Ten stosunkowo tani aparat daje niezłe możliwości. Canon zgarnął również cztery inne tytuły za obiektywy. Canon RF 28-70 mm f/2L USM - innowacja wśród obiektywów; Canon RF 50 mm f/1.2 L USM - standardowy obiektyw stałoogniskowy; Canon RF 24-105 mm f/4 L IS USM - standardowy obiektyw zmiennoogniskowy; Canon EF 600 mm f/4 L IS III USM - superteleobiektyw obiektyw stałoogniskowy.

Za najbardziej zaawansowany aparat został uznany Fujifilm X-T3. To pierwszy aparat bez lustra z matrycą APS-C, który ma możliwość nagrywania w 4K w 60 kl./s. Sercem aparatu jest nowa, 26,1-megapikselowa matryca X-Trans BSI CMOS 4 i procesor X-Processor 4. Z kolei Fujifilm GFX100 z 100 megapikselową matrycą otrzymał wyróżnienie za największą innowację w kategorii aparatów na rynku.

Największą innowacją w dziedzinie fotografii okazało się śledzenie oka w czasie rzeczywistym zastosowane przez Sony. Za oprogramowanie został nagrodzony program Skylum Luminar, dzięki któremu można błyskawicznie osiągnąć spektakularne efekty. Luminar nie ma sobie równych, gdy chodzi o fantazyjną korekcję barw i efekty przypominające obraz HDR.

Warto wymienić również innych pionierów w następujących kategoriach:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)