Aparat Roku 2021: Król może być tylko jeden. Bijcie pokłony, bo oto jest Nikon Z9

Aparat Roku 2021: Król może być tylko jeden. Bijcie pokłony, bo oto jest Nikon Z9
Marcin Watemborski

10.02.2022 08:22, aktual.: 10.02.2022 16:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plebiscyt Wirtualnej Polski o nazwie Imperatory WP właśnie dobiegł końca. Czytelnicy wyłonili najlepsze rozwiązania i produkty technologiczne w 12 kategoriach. Wśród nich nie mogło zabraknąć Aparatu Roku 2021. Konkurencja była naprawdę zażarta, lecz żaden model nie przebił Nikona Z9.

Imperatory WP to doroczne święto technologii. Tegoroczna edycja upłynęła pod znakami codzienności oraz ekologii. W końcu każdego dnia sięgamy po bardzo zaawansowane rozwiązania technologiczne – wystarczy spojrzeć na smartfon, który prawie każdy z nas nosi w kieszeni. Jednak mimo że "najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie", to jednak jeszcze dużo czasu musi upłynąć, by smartfony zrównały się z profesjonalnymi aparatami fotograficznymi. Tu nie ma miejsca na ustępstwa.

O tytuł Aparatu Roku 2021 walczyło pięć modeli: Nikon Z9, Canon EOS R3, Sony A1, Fujifilm GFX 50S II oraz Ricoh GR IIIx. Każdy z nich ma niewątpliwie swoje zalety, a jakość obrazu przez nie generowana jest fenomenalna. Bez wątpienia są to aparaty, które wyznaczają trendy współczesnego rynku obrazowania cyfrowego. Na ich tle jednak znacznie wyróżnia się jeden i ten właśnie przypadł do gustu najbardziej naszym czytelnikom.

Laur pierwszeństwa wędruje do firmy Nikon za doskonały model, jakim jest jej flagowy bezlusterkowiec Nikon Z9. Wspomniany aparat jest wyposażony w 45-megapikselową pełnoklatkową matrycę Stacked CMOS. Jest ona wspierana przez ekstremalnie szybki procesor Expeed 7. Nowa konstrukcja sensora oraz chipset pozwalają na odczyt informacji z prędkością, jakiej nie osiągają żadne inne aparaty konkurencji.

Innowacyjną rzeczą, na którą nie zdecydowała się żadna z innych firm na rynku, jest zastosowanie wyłącznie systemu migawki elektronicznej. W korpusie Nikon Z9 nie znajdziemy mechanicznej migawki. Nie ma jednak co się martwić o brak ochrony matrycy podczas zmiany obiektywu, gdyż ta będzie zasłaniana specjalną kurtyną. Zapewne wielu specjalistów zapyta, o efekt rolling shutter – i słusznie. Zgodnie z tym, co podaje producent, ten artefakt w Nikonie Z9 nie występuje, a to ogromny krok naprzód.

Miłośnicy szybkiego fotografowania nie będą zawiedzeni. Dzięki elektronicznej migawce Nikon Z9 może osiągnąć zawrotną prędkość zdjęć w serii, bo aż 120 kl./s, lecz przy ograniczeniu rozdzielczości do 11 Mpix oraz formatu do JPEG. Warto pamiętać, że proces odbywa się praktycznie bezgłośnie, co zapewne przypadnie do gustu fotografom, którzy potrzebują zostać niezauważeni. Po zmianie formatu na RAW, Nikon Z9 wykona 20 kl./s w pełnej rozdzielczości.

To oczywiście nie wszystkie zalety korpusu Nikon Z9, ale cechy, obok których obojętnie przejść nie można. W plebiscycie Imperatory WP 2021 Aparat Roku zdobył 610 głosów z blisko 2000 oddanych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)