Canon EOS R3: Najważniejsza premiera tej jesieni za nami

Canon EOS R3: Najważniejsza premiera tej jesieni za nami

Canon EOS R3: Najważniejsza premiera tej jesieni za nami
Marcin Watemborski
14.09.2021 10:46, aktualizacja: 06.03.2024 22:30

Canon EOS R3 to wyczekiwany od długich miesięcy flagowy model pełnoklatkowego bezlusterkowca Canona. Jest on kierowany do zawodowych fotografów, którzy nie chcą iść na kompromisy. Producent zbudował wokół wydarzenia niesamowite napięcie.

Canon EOS R3 oferuje ponad 100 ulepszeń w stosunku do bezlusterkowców i lustrzanek cyfrowych. 24,1-megapikselowa matryca typu stacked CMOS z tylnym podświetleniem (BSI) ma zapewnić optymalną równowagę między wydajnością, rozdzielczością i szybkością. Fotografowie sportu oraz prasowi otrzymują w ten sposób narzędzie, na którym będą mogli polegać.

Canon EOS R3: Migawka elektroniczna i prędkość zdjęć seryjnych

Nowa konstrukcja stabilizowanej matrycy w 5 osiach (do 8 stopni EV) pozwala na niemal całkowite wyeliminowanie efektu rolling shutter, dzięki szybkiemu odczytowi. Elektroniczna migawka działa w zakresie od 1/64 000 s do 30 s. Prędkość rejestrowania zdjęć seryjnych w trybie elektronicznej migawki wynosi 30 kl./s z pełną automatyką ekspozycji oraz autofokusem. Na dodatek rejestrując pliki RAW można ją zmniejszyć do 15 kl./s lub 3 kl./s.

Obraz

Kolejnym novum jest możliwość wyzwalania lamp błyskowych w trybie migawki elektronicznej. Jak informuje producent, Canon EOS R3 współpracuje z flashami firmowymi oraz innych producentów. Dodatkowo pojawił się tryb wykrywania migotania – zwykły oraz zapobiegający migotaniu o wysokiej częstotliwości, by na zdjęciach nie powstawały pasy, dziwne artefakty kolorystyczne ani nierówna ekspozycja.

Jaki układ autofokusa ma Canon EOS R3?

Canon EOS R3 to nie tylko duża prędkość zdjęć seryjnych, ale dopracowany układ automatycznego ustawiania ostrości. Jego prędkość wynosi 0,03 sekundy, co sprawia, że jest to najszybszy układ w rodzinie bezlusterkowców Canon EOS R.

System ustawiania ostrości oparty jest na technologii Dual Pixel CMOS AF II oraz ulepszonemu algorytmowi sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia, dzięki śledzenie oczu ludzi i zwierząt (w tym ptaków), jak też ciała i twarzy postaci na zdjęciach i filmach jest lepsze. Canon EOS R3 wprowadza nowy tryb autofokusa, który koncentruje się na sportach motorowych i śledzeniu pojazdu – nie tylko motocykli, ale też bolidów wyścigowych, samochodów GT i rajdowych.

Autofokus w korpusie Canon EOS R3 działa do -7,5 EV.

Obraz

Po to, by ustawić tryb pracy AF, użytkownik będzie mógł skorzystać z szybkiego smart kontrolera, precyzyjnego dżojstika lub ustawiania autofokusa wzrokiem. Ostatni punkt oznacza tyle, że ostrość zostanie ustawiona w to miejsce, w które przez wizjer patrzy fotograf.

Jak kręci Canon EOS R3?

Canon EOS R3 jest nie tylko aparatem, ale hybrydowym narzędziem multimedialnym. Korpus pozwoli zarejestrować filmy w jakości 6K 60p RAW, która ma zapewnić o 50 proc. więcej szczegółów niż rozdzielczość 4K.

Format plików 6K CRM RAW pozwoli na korekcję balansu bielu oraz ekspozycji w postprodukcji.

Materiał nagrany w rozdzielczości 4K jest nadpróbkowany z 6K, co ma przełożyć się na lepszą jakość obrazu. W tym trybie Canon EOS R3 pozwoli na zarejestrowanie wideo z klatkażem 120 kl./s, co umożliwi efektowne zwolnienie tempa w procesie obróbki.

Granica nagrywania materiału wideo została ustalona na 6 godzin standardowego rejestrowania lub 1,5 godziny z wysokim klatkażem 119,88/100p.

Dzięki podwójnemu gniazdu kart pamięci (SD UHS-Ii i CFexpress), filmy mogą być rejestrowane w różnej jakości – zależnie od posiadanego nośnika pamięci. Canon oferuje formaty CRM light lub MP4, jak też ALL-I, IPB oraz IPB light, by fotograf mógł dostosować jakość i wielkość plików do swoich potrzeb. Nagrywanie w MP4 pozwala na rejestrowanie materiału jednocześnie na obu kartach pamięci.

Nie zabrakło również krzywek Canon LOG 3, która umożliwia 10-bitowe nagrywanie wewnętrzne, by zwiększyć rozpiętość tonalną obrazu, jak też 10-bitowego formatu HDR PQ.

Usprawnienia ergonomiczne korpusu Canon EOS R3

Canon EOS R3 został wyposażony w wielofunkcyjną stopkę, do której można podłączyć nie tylko lamę błyskową, ale też liczne akcesoria, jak np. kierunkowy mikrofon stereofoniczny DM-E1D oraz adapter TEAC Tascam CA-XLR2d-C XLR.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Wizjer elektroniczny w Canonie EOS R3 ma rozdzielczość 5,76 mln punktów, a odświeżanie wynosi 120 kl./s. Pojawiła się też symulacja celownika optycznego OVF View Assist. Opóźnienie migawki to zaledwie 20 ms. Tylny ekran LCD jest dotykowy i w pełni obracany. Jego rozdzielczość wynosi 4,1 mln punktów.

Canon EOS R3 jest zasilany akumulatorem LP-E19 – tym samym, co Canon EOS-1D X Mark II oraz Mark III.

Korpus flagowego bezlusterkowca jest odporny na kurz oraz wodę.

Canon EOS R3 – opcje łączności

Canon EOS R3 został wyposażony w Bluetooth 5.0 oraz Wi-Fi 5 GHz. W korpus został wbudowany port Gigabit Ethernet, by zapewnić szybkie łącze przewodowe. Użytkownik będzie mógł również przesyłać obrazy do klientów przez FTP. Dzięki specjalnej opcji, fotograf udostępni ustawienia sieciowe innym użytkownikom – również w starszych korpusach, jak bezlusterkowiec Canon EOS R5 czy lustrzanka cyfrowa Canon EOS-1D X Mark III.

Obraz

Łączność bezprzewodowa pozwoli również na zdalne sterowanie aparatem za pomocą smartfona lub tabletu z aplikacją Canon Camera Connect. Przewodowo można to robić przez port Ethernet i aplikację Browser Remote i Mobile File Transfer do przesyłania plików. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość konwertowania notatek głosowych na tekst.

Na potrzeby przesyłania plików do Canona EOS R3 powstał specjalny uchwyt na smartfona Smartphone Link AD-P1, którym można zamocować nie tylko urządzenie z Androidem, ale również iPhone’a na adapterze do stopki aparatu.

Canon EOS R3 - cena i dostępność

Canon EOS R3 pojawi się na polskim rynku na początku listopada 2021 roku w cenie 28 459,90 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)