iPhone 14 może mieć znacznie lepszy aparat i 48‑megapikselową matrycę

iPhone 14 może mieć znacznie lepszy aparat i 48-megapikselową matrycę
Marcin Watemborski

14.04.2021 12:45, aktual.: 26.07.2022 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tak, dobrze przeczytaliście – nie chodzi o iPhone 13, a iPhone 14, czyli model, który zapewne zobaczymy w roku 2022. Nowe doniesienia pochodzą nie od kogoś innego, jak tylko od Ming-Chi Kuo, czyli znanego w branży speca od przewidywania specyfikacji produktów Apple.

Najnowsze przecieki dotyczą serii smartfonów Apple iPhone 14. Ming-Chi Kuo donosi, że iPhone 14, iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max będą miały znacznie większą rozdzielczość aparatów. Obecna linia iPhone 12 ma matrycę o rozdzielczości 12 Mpix, natomiast te, które pojawią się za 2 lata będą miały aż 48 Mpix.

Kuo wydaje się być niemal pewny, że aparaty o większej rozdzielczości trafią do dwóch smartfonów z oznaczeniem Pro, które mają mieć ekrany o przekątnej odpowiednio 6,1 i 6,7 cala. Analityk nie jest jednak przekonany o tym, że podstawowy model podzieli specyfikację z wyższymi, jednocześnie zwracając uwagę, że ten również będzie charakteryzował się większą rozdzielczością matrycy.

Trzeba pamiętać, że te domniemania dotyczą jedynie głównego aparatu, a nie teleobiektywu ani obiektywu ultraszerokokątnego (UWA). Dla przypomnienia – peryskopowe konstrukcje obiektywów długoogniskowych prawdopodobnie znajdą się dopiero w iPhone 15, który może ukazać się w 2023 roku.

Istnieje możliwość, że iPhone 14 pozwoli bez problemu na natywne skalowanie 48-megapikselowych zdjęć do 12 Mpix. Nie jest jasne czy te o mniejszej rozdzielczości będą charakteryzowały się lepszymi osiągami w trudnych warunkach oświetleniowych i większą szczegółowością przez zaimplementowanie algorytmu scalania sąsiadujących pikseli, czy też nie.

Idąc za informacjami portalu 9to5Mac, rozmiar pikseli może urosnąć z 1,7 mikrometra do 2,5 mikrometra, co przełoży się na mniejsze szumy. Większe piksele będą w stanie zebrać więcej światła, co wydaje się dość logiczne. Powołując się na inne doniesienia Kuo, iPhone 13 zaplanowany na rok 2021, będzie dawał zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpix z matrycy mającej piksele wielkości 2 mikrometrów.

Wisienką na torcie pobożnych życzeń jest lepsza jakość nagrywania wideo. Według analityka, iPhone 14 będzie mógł rejestrować filmy w rozdzielczości 8K, jako pierwszy w historii całej serii. Na dodatek w każdym z nadchodzących modeli, również podstawowym. Zabrakło jednak informacji na temat tego, czy zobaczymy iPhone 13 w wydaniu mini, czyli ze specyfikacja regularnej czternastki, lecz o mniejszej przekątnej ekranu. Dla przypomnienia – iPhone 12 Mini ma jedynie lekko gorszą baterię nić zwykła dwunastka i ekran o wielkości 5,4”.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)