Jakie są proporcje zdjęcia do legitymacji? Przydatne wskazówki

Jakie są proporcje zdjęcia do legitymacji? Przydatne wskazówki

Jak zrobić dobre zdjęcie do legitymacji? Porady
Jak zrobić dobre zdjęcie do legitymacji? Porady
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Paulina Gądowska
08.05.2020 12:51, aktualizacja: 08.05.2020 14:51

Chcesz samodzielnie zrobić zdjęcie do dokumentów? Jeśli nie wiemy, jakie są standardowe proporcje zdjęcia do legitymacji. Z pewnością poniższe wytyczne pomogą nam w wykonaniu zgodnej z zasadami fotografii.

Proporcje zdjęcia do legitymacji są niezmienne od lat. Jednak warto podkreślić, że każda instytucja wyrabiająca legitymacje, może mieć swoje własne wytyczne. Zanim przystąpimy do samodzielnego lub profesjonalnego wykonania zdjęcia w studio fotograficznym, powinniśmy zapoznać się z ewentualnymi wymogami konkretnej placówki np. szkoły, czy uczelni wyższej.

Standardowe wymogi i proporcje zdjęcia do legitymacji

Zdjęcie do legitymacji powinno mieć wymiary 45 mm wysokości i 35 mm szerokości. Musi być wykonane w dobrej jakości, na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem. Nie może być czarno-białe, dopuszczalna jest jedynie kolorowa wersja, która ma dokładnie odwzorowywać naturalny odcień skóry.

Jeśli chodzi o naszą twarz, to musi ona zajmować 70-80 proc. zdjęcia.

Należy patrzeć prosto w obiektyw, mieć naturalnie otwarte oczy, zamknięte usta, widoczne brwi, brak nakrycia głowy oraz okularów z ciemnymi szkłami, które zakrywają nasze oczy. Dodatkowo na fotografii ma znaleźć się górna część barków i szyja. Niedopuszczalny jest cień za nami, a także inne osoby czy przedmioty.

Fotografia do legitymacji powinna być aktualna (wykonana maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów do wyrobienia legitymacji) i w żaden sposób uszkodzona na zewnątrz np. pognieciona, czy ubrudzona. Jeśli chodzi o minę, to powinna być naturalna lub uśmiechnięta, ale nie przesadnie smutna.

Spełniając wszystkie powyższe kryteria związane ze zdjęciem, z pewnością każda placówka wyrobi nam legitymację bez problemu. Jeśli sami wykonujemy fotografię, możemy dokonać niewielkiej korekty np. usunięcie krosty na twarzy (nie pieprzyka). W przypadku wizyty w laboratorium fotograficznym należy poprosić o to pracownika.

Oto kilka poradników związanych z edycją zdjęć:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)