Lampa fotograficzna – jaką wybrać i co warto wiedzieć? Poradnik dla początkujących
Jeśli zaczynamy przygodę z fotografią lub nagrywaniem filmów, musimy pamiętać, że potrzebujemy nie tylko aparatu czy kamery. Przydać się mogą również inne profesjonalne akcesoria. Jednym z nich jest lampa fotograficzna. Jaką powinniśmy wybrać?
09.10.2020 | aktual.: 09.10.2020 09:50
Lampa fotograficzna odpowiada za dobre oświetlenie planu, dzięki czemu możemy łatwiej stworzyć odpowiadające nam warunki, a tym samym łatwiej będzie osiągnąć oczekiwany efekt na zdjęciu czy nagraniu wideo. Poniżej omówimy najpopularniejsze rodzaje lamp wykorzystywanych w fotografii.
Lampy w pracy fotografa
Dobre oświetlenie zdjęć jest jednym z ważniejszych elementów pracy fotografa. Wielu z nich w celu osiągnięcia najlepszych efektów korzysta z dodatkowych źródeł światła. Tutaj z pomocą przyjść może lampa fotograficzna. Na rynku wyróżniamy kilka możliwości, po które mogą sięgnąć nawet początkujący artyści:
- lampy studyjne do zdjęć - do światła ciągłego,
- lampy pierścieniowe i ring - do odpowiedniego ustawienia światła,
- oświetlenie plenerowe
Lampa studyjna sprawdzi się w codziennej pracy studia fotograficznego, np. przy wykonywaniu zdjęć paszportowych czy sesji zdjęciowych. Oczywiście artyści znajdują dla nich znacznie szersze zastosowanie, sterując siłą blasku czy charakterem całej sceny, np. poprzez regulację odległości lampy od modela czy fotografowanego obiektu.
Jeśli z kolei chodzi o kwestie techniczne, to lampy studyjne montowane są na specjalnych statywach i zasilane z akumulatorów lub bezpośrednio z sieci energetycznej. Lampy żarnikowe/palnikowe mają bardzo dużą moc światła, którą mierzy się w watosekundach (Ws). Dodatkowo są one przystosowane do pracy z różnymi modyfikatorami oświetlenia np. softboxami, czy parasolkami fotograficznymi.
Lampy LED w fotografii
Lampy LED są mniej popularne w pracy fotografów, ale doceniają je filmowcy. Emitują światło ciągłe i z powodzeniem są wykorzystywane jako oświetlenie planów filmowych oraz dobrze sprawdzają się na planach fotograficznych. Przeważnie mają mniejszą moc niż studyjne lampy błyskowe, a ich zastosowanie jest ograniczone. Ich główną zaletą jest mniejszy pobór mocy, a co za tym idzie - mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Niektóre studyjne lampy błyskowe są wyposażone w diody LED do zasilania światła modelującego (pilotującego).
Oświetlenie plenerowe
Wykorzystanie lampy w plenerze jest nieco trudniejsze, ale efekty mogą być znakomite, dlatego warto poeksperymentować. Jeżeli chcemy zacząć fotografować w plenerze z użyciem lampy, możemy zdecydować się na studyjną lampę z akumulatorem lub lampę reporterską.
Ten typ lamp montowany jest przeważnie bezpośrednio na aparatach fotograficznych na tak zwanej gorącej stopce. Jednak zdarza się, że montuje się je na specjalnych statywach albo podstawkach. Składają się z korpusu, wyposażonego w: baterie/akumulatory, diodę wspomagającą działanie autofokusa (z przodu) oraz wyświetlacza LCD (z tyłu), układy elektroniczne, a także w ruchomą głowicę zawierającą lampę wyładowczą (palnik).
O tym, które rozwiązanie jest lepsze, przeczytacie szczegółowo w naszym poradniku: "Z lampą w plener - od czego zacząć?". Ważne jednak, że każde z tych rozwiązań znajdzie swojego zwolennika.
Wbudowane lampy błyskowe
Każdy współczesny aparat fotograficzny posiada wbudowaną lampę błyskową. Większość z nich ma ją wbudowaną nieruchomo w korpusie aparatu, ale są też aparaty mające podnoszoną lampę nad korpus w momencie jej użycia. Taka funkcja pozwala zwiększyć odległość lampy od osi obiektywu, zmniejszając przy tym ryzyko pojawienia się efektu czerwonych oczu bądź znalezienia się cienia obiektywu w kadrze zdjęcia. Wbudowane lampy błyskowe niestety mają niewielką moc, dlatego podczas profesjonalnych sesji często korzysta się dodatkowo z innych lamp i akcesoriów.
Lapa fotograficzna może pomóc nam osiągnąć wymarzone efekty, ale nie jest konieczna, by robić piękne zdjęcia. Jeżeli jednak zdecydujecie się na jej zakup, zajrzyjcie do naszych pozostałych poradników, na temat oświetlania planów fotograficznych: