Obiektyw przyszłości: K Lens przeniesie cię w świat fotografii obliczeniowej

Obiektyw przyszłości: K Lens przeniesie cię w świat fotografii obliczeniowej
Marcin Watemborski

25.05.2021 07:43, aktual.: 26.05.2021 11:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od jakiegoś czasu można zauważyć interesujący zwrot w fotografii. Wygląda na to, że powoli technologia zmierza do połączenia fotografii obliczeniowej znanej ze smartfonów z jakością obrazu konwencjonalnych pełnoklatkowych bezlusterkowców. Świetnym przykładem jest pomysł firmy K Lens, który może niebawem wejść w życie.

Pierwszy raz o pomyśle K Lens pisaliśmy w marcu 2020 roku. Wówczas pojawiła się koncepcja obiektywu, który pozwoliłby nie tylko na rejestrowanie zwykłych zdjęć, ale wewnętrznie dzieliłby je na 9 klatek, które ukazywałyby scenę z różnych kątów. Dzięki przepuszczeniu takiego obrazu przez specjalne oprogramowanie, powstawałaby mapa głębi sceny.

W tym miejscu należy się zatrzymać i przypomnieć, po co to wszystko. Trójwymiarowa mapa głębi sceny pozwala na kontrolowanie punktu ostrości i głębi ostrości po zrobieniu zdjęcia. Z taką technologią spotykamy się współcześnie w wielu smartfonach – to obecnie standard w dziedzinie fotografii mobilnej. W kontekście fotografii konwencjonalnej podobne rozwiązanie zaprezentowała firma Lytro. Ich aparat pozwalał na ciekawą obróbkę, lecz znacznie wyprzedził czasy. Projekt upadł.

The K|Lens One - Depth Capturing Tool for your camera

K Lens kontynuuje rozwój technologii light field w kontekście konwencjonalnej fotografii. Połączenie algorytmów fotografii obliczeniowej oraz szczegółowych sensorów o dużej rozdzielczości, jak ten z korpusu Sony A7R IV, może pozwolić na osiągnięcie wspaniałych efektów. Kwestia rozdzielczości jest tutaj kluczowa, ponieważ obiektyw K Lens dzieli obraz na 9 mniejszych w układzie 3x3.

Jeśli weźmiemy na warsztat zdjęcie wykonane obiektywem K Lens na korpusie Sony A7R IV o rozdzielczości 60,2 Mpix, końcowe zdjęcie będzie miało zaledwie 6,7 Mpix ze względu na wewnętrzny podział. Z 1 zdjęcia zrobi nam się 9, które później zostaną scalone w obraz o nowych właściwościach.

Tutorial: The Basics of Depth Based Editing

Warto zwrócić uwagę, że przepuszczenie zdjęcia z obiektywu K Lens przez najnowszy algorytm rozszerzania rozdzielczości w oprogramowaniu Adobe Photoshop pozwoliłby na zwiększenie jej nawet 4-krotnie, czyli z 240-megapikselowej mozaiki moglibyśmy otrzymać końcowy obraz o rozdzielczości 26,6 Mpix, na którym moglibyśmy bawić się głębią ostrości albo stworzyć "pływające" zdjęcie 3D jak te z Facebooka.

Na stronie internetowej producenta przeczytamy, że obiektyw ma mieć ogniskową równą 80 mm i wirtualną przysłonę f/0.9. Ostrzenie będzie odbywało się manualnie, a minimalna odległość ogniskowania to 60 cm. Pełnoklatkowy obiektyw K Lens będzie ważył 1000 gramów. Szkło przyszłości ma być kompatybilne z bagnetami Sony E, Canon EF, Canon RF, Nikon F, Nikon Z oraz L-Mount za pomocą specjalnych adapterów.

Kampania na Kickstarterze ma ruszyć niebawem. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także