Katalog aparatów fotograficznychOlympus OM-D E-M10 Mark III
Olympus OM‑D E‑M10 Mark III
Olympus OM-D E-M10 Mark III
  • Rodzaj: Aparat bezlusterkowy
  • Nośniki zapisu: SD
  • Maksymalny rozmiar zdjęcia: 4608 x 3456 px
  • Rozdzielczość matrycy: 16 Mpix
  • Rozmiar matrycy: MFT (17.3 x 13 mm)
Ocena użytkowników
4.660 ocen
Twoja ocena

Olympus OM-D E-M10 Mark III to bezlusterkowiec z linii E-M10 skierowanej głównie do osób zajmujących się fotografią amatorską. Model oznaczony jako E-M10 Mark III jest następcą Olympusa OM-D E-M10 Mark II, czy też raczej jego odświeżoną wersją.

Olympus OM-D E-M10 Mark III trafił na rynek we wrześniu 2017 roku.

Olympus OM-D E-M10 Mark III – procesor i matryca

Bezlusterkowiec Olympus OM-D E-M10 Mark III otrzymał wydajniejszy od swojego poprzednika procesor TruePic VIII, którego zadaniem jest zapewnienie większej płynności pracy aparatu. Jeśli chodzi o matrycę, otrzymujemy taki sam sensor jak w poprzedniku modelu Mark III, a więc matrycę LiveMOS wykorzystującą 16 Mpix. Aparat pozwala na korzystanie z zakresu ISO 200–6400, aczkolwiek można go rozszerzyć do wartości 100–25600.

Olympus OM-D E-M10 Mark III – autofocus

Nowa odsłona serii E-M10 pozwala użytkownikowi na wykorzystanie sprawnego, 121-punktowego autofocusu. Jest to wartość wyższa niż w Olympusie OM-D E-M10 Mark II, który oferował 81 punktów krzyżowych. Wśród dostępnych trybów AF skorzystamy m.in. z detekcji kontrastu, live view, śledzenia czy trybu ciągłego, możemy też wybierać między AF pojedynczym, wielopunktowym czy wykorzystującym grupę 9 punktów.

Olympus OM-D E-M10 Mark III – nagrywanie filmów

Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań związanych z nagrywaniem filmów aparatami fotograficznymi mogą zainteresować oferowaną przez Olympusa OM-D E-M10 Mark III możliwością rejestrowania filmów w 4K. Oferowane prędkości nagrywania w UHD to 30 kl./s, 25 kl./s lub 24 kl./s z wykorzystaniem kompresji IPB (do 102 Mb/s). W przypadku nagrywania w jakości Full HD maksymalna prędkość to 60 kl./s.

Olympus OM-D E-M10 Mark III – obudowa

Bezlusterkowiec Olympus OM-D E-M10 Mark III jest wykonany w całości z tworzywa sztucznego, które miejscami jest chropowate, by zapewnić pewniejszy chwyt. Obudowa nie została wyposażona w elementy metalowe, które pojawiły się u poprzednika E-M10 Mark II. Aparat korzysta z wizjera oraz 3-calowego, uchylnego ekran LCD, który obsłużymy dotykowo. Stylistyka korpusu Olympusa OM-D E-M10 Mark III nawiązuje do wzornictwa retro.

Obudowa Olympusa OM-D E-M10 Mark III dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i srebrnej. Producent stworzył też do tego bezlusterkowca skórzany pokrowiec, który otrzymamy w kolorze czarnym lub brązowym.

Olympus OM-D E-M10 Mark III – funkcje

Jeśli chodzi o praktyczne funkcje, Olympus OM-D E-M10 Mark III pozwala na skorzystanie z łączności Wi-Fi, dzięki któremu uruchomimy aplikację Olympus Image Share. Obsługę aparatu ułatwią też cztery tryby (do wybrania na kole trybów): AUTO, SCN, Advanced Photo (dostęp do Live Composite czy Wielokrotnej Ekspozycji) oraz filtr artystyczny Bleach Bypass.

Olympus OM-D E-M10 Mark III – dla kogo?

Aparat bezlusterkowy Olympus OM-D E-M10 Mark III to produkt dedykowany przede wszystkim amatorom fotografii, ale też osobom, które chcą z lustrzanki przesiąść się po raz pierwszy na bezlusterkowiec. W przypadku takich osób sprzęt może się sprawdzić między innymi ze względu na prostą obsługę i dobrą ergonomię. Należy jednak pamiętać, że model Olympus OM-D E-M10 Mark III jedynie pod niektórymi względami różni się od poprzedniego przedstawiciela tej linii aparatów.

Olympus OM-D E-M10 Mark III – cena

Cena Olympusa OM-D E-M10 Mark III w dniu premiery na polskim rynku wyniosła 3099 zł za korpus, natomiast zakup tego bezlusterkowca z preferowanym obiektywem oznaczał wzrost kosztów do kwot rzędu 3399–4290 zł.

Dane techniczne
ProducentOlympus
RodzajAparat bezlusterkowy
BagnetMikro Cztery Trzecie (MFT)
Nośniki zapisuSD
Data premiery2017
Cena w dniu premiery3099 zł
Olympus OM-D E-M10 Mark III - opinie (0)
Aparaty fotograficzne podobne do Olympus OM-D E-M10 Mark III
Artykuły o Olympus OM-D E-M10 Mark III