Panasonic Lumix GF7 – stylowy maluch z dotykowym ekranem do zdjęć selfie

Panasonic Lumix GF7 – stylowy maluch z dotykowym ekranem do zdjęć selfie
Krzysztof Basel

20.01.2015 10:09, aktual.: 20.01.2015 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki zmianie wzornictwa serii GF, nowy Panasonic Lumix GF7 to obecnie chyba jeden z najpiękniejszych bezlusterkowców na rynku. Aparat otrzymał garść nowości, w tym ekran do zdjęć typu selife, jednak jego wnętrze pozostało bez dużych zmian.

Historia Lumixów z serii GF ma już ok. 6 lat. Panasonic GF1 był drogim bezlusterkowcem skierowanym raczej do zaawansowanych fotografów. Później producent stopniowo upraszczał i miniaturyzował aparaty z tej serii. Lumix GF3 nie miał już większości pokręteł i przycisków, kosztował też dużo mniej.

Panasonic Lumix GF6
Panasonic Lumix GF6

Lumix GF5 był tylko jego rozwinięciem. Miejsce zaawansowanego bezlusterkowca dla wymagających zajął Lumix GX1. Z kolei Panasonic Lumix GF6 otrzymał nie tylko nową obudowę i dotykowy, odchylany ekran, ale też zupełnie nowe wnętrze. Jego następca, najnowszy Panasonic Lumix GF7, jest rozwinięciem konstrukcji sprzed roku.

Panasonic Lumix GF7
Panasonic Lumix GF7

Lumix GF7 przypomina pod wieloma względami model Lumix GM5. Aparat jest od nieco odrobinę większy i ma wyraźnie zarysowany elementy nad obiektywem, w którym mieści się mała lampa błyskowa. Duża cześć jest pokryta tworzywem sztucznym przypominającym skórę. Na pierwszy rzut oka wygląda zgrabnie i stylowo.

Panasonic Lumix GF7
Panasonic Lumix GF7

Sercem aparatu jest matryca Mikro Cztery Trzecie Digital Live MOS o rozdzielczości 16 megapikseli, która współpracuje z procesorem obrazu Venus Engine. Urządzenie umożliwia filmowanie w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 i formacie AVCHD Progressive lub MP4 (MPEG-4/H.264).

Panasonic Lumix GF7
Panasonic Lumix GF7

W Lumixie GF7 zastosowano układ AF Light Speed oparty na detekcji kontrastu, który ma dobrze współpracować z 3-calowym ekranem dotykowym o rozdzielczości 1040 tys. punktów. Nowością jest możliwość obracania ekranu w zakresie 180 stopni, co umożliwia wykonywanie np. zdjęć typu selfie. Po obróceniu ekranu tryb autoportretu włącza się automatycznie.

Panasonic Lumix GF7
Panasonic Lumix GF7

Lumix GF7 jest wyposażony w szereg funkcji automatycznego i szybkiego ustawiania ostrości, które mają pomagać uchwycić ostre zdjęcia także w sytuacjach, kiedy nie mamy wiele czasu na ustawienie aparatu. Tryb autofokusu rozpoznający słabe oświetlenie precyzyjniej ustawia ostrość w takich warunkach bez światła pomocniczego ― nawet gdy jedynym źródłem światła są gwiazdy na niebie. Funkcja automatycznego ustawiania ostrości w aparacie Lumix GF7 wykrywa nie tylko twarz, ale i oczy portretowanej osoby, aby ustawić ostrość właśnie według tego detalu. Z kolei funkcja Intelligent D-range Control zapewnia większą kontrolę nad ostatecznym efektem ― każda część zdjęcia, w tym strefy ciemniejsze i jaśniejsze, jest odwzorowana zgodnie z życzeniem fotografa. Nie zabrakło też modułu Wi-Fi, umożliwia nawiązanie połączenia aparatu ze smartfonem lub tabletem. Urządzenie mobilne może wówczas służyć do zdalnego sterowania migawką, zoomem, ostrością, przysłoną i innymi ustawieniami aparatu zarówno w trybie zdjęć, jak i wideo.

Panasonic Lumix GF7
Panasonic Lumix GF7

Wśród nowości należy wymienić Jump Snap - nową funkcję wspomagającą fotografowanie skoków. Smartfon automatycznie wykrywa najwyższe położenie w czasie skoku i zdalnie uruchamia migawkę aparatu Lumix GF7, gdy fotografowana osoba znajduje się w powietrzu.

Panasonic Lumix GF7
Panasonic Lumix GF7

Aparat Panasonic Lumix GH7 został też wyposażony w wiele dodatkowych, interesujących funkcji, takich jak Self Shot (autoportret), Creative Control (kreatywna kontrola), Time Lapse (zdjęcia poklatkowe) i Stop Motion Animation (animacja poklatkowa), Dzięki funkcji kreatywnej panoramy można stworzyć zdjęcia panoramiczne w poziomie lub w pionie, a tryb iA+ (Intelligent Auto) ― dostępny zarówno przy fotografowaniu, jak i wideofilmowaniu ― oferuje różne funkcje wspomagające operatora, w tym inteligentny wybór sceny, inteligentną kontrolę ISO i rozpoznawanie jedzenia. Nie zabrakło też aż 22 filtrów artystycznych.

Panasonic Lumix GF7
Panasonic Lumix GF7

Panasonic Lumix GF7 będzie dostępny w kolorach srebrnym, brązowym, różowym i białym. W tej chwili nie wiemy, kiedy aparat trafi na polski rynek, ani w jakiej sugerowanej cenie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)