Pentax K‑01 - matryca i obiektywy z lustrzanek, design z wyższej półki
Aluminiowa obudowa, świetny design, matryca APS-C o rozdzielczości ponad 16 Mpix, bagnet kompatybilny ze wszystkimi lustrzankowymi obiektywami producenta, filmy Full HD w kilku prędkościach... Zapowiada się bardzo interesująco. Oto nowy bezlusterkowiec Pentax K-01.
Na rynku bezlusterkowców zaczyna się robić coraz ciaśniej i ciekawiej. W październiku pojawiły się nowe Nikony z serii 1, później kolejne, wyśmienite nowości Fuji. Nieźle zapowiada się też zaawansowany kompakt Canon G1 X. Teraz do tego grona na poważnie dołącza Pentax.
Pod koniec czerwca 2011 r. nieco krytykowaliśmy Pentaxa Q - bezlusterkowca z matrycą z kompaktów. Dzisiaj Pentax (kupiony w lipcu przez firmę Ricoh) zaprezentował nowy model swojego bezlusterkowca, który odcina się od idei modelu Q.
Design
Pierwsze, co rzuca się w oczy, to odważny i nietypowy wygląd Pentaxa K-01. To dzieło Marca Newsona, jednego z najbardziej uznanych projektantów, zaliczonego przez Time Magazine do grona 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Jego projekty są wystawiane na całym świecie, między innymi w tak prestiżowych miejscach, jak MoMa w Nowym Jorku, Design Museum w Londynie czy Vitra Design Museum.
Chciałem wrócić do korzeni marki, jej jakości i spróbować stworzyć coś naprawdę wyjątkowego i zarazem coś, co stanie się ikoną współczesności - mówi Marc Newson.
Projekt Newsona jest bardzo ciekawy i w jasny sposób nawiązuje do kolorowych wersji aparatów marki Pentax. Jego wygląd to przede wszystkim przejrzystość i prostota - bez problemu można połapać się w guzikologii. Aparat w pewnym stopniu nawiązuje do stylu retro, trochę do nowoczesności, a niektórym może też przypominać urządzenia z kreskówek czy dawne projekty aparatów przyszłości. Z całą pewnością to wysokiej klasy design, który nieco się różni (pozytywnie) od wielu popularnych modeli i wcale nie musi przypaść do gustu dużej grupie odbiorców.
Obudowa Pentaxa K-01 została wykonana ze stopu aluminium, a grip, pokrywa slotu karty pamięci oraz pokrywa pozostałych złączy otoczone zostały gumową warstwą ochronną. W celu ułatwienia obsługi aparatu dwa przyciski wyróżniono kolorami: czerwonym (zapis wideo) oraz zielonym (przycisk funkcyjny). Z tyłu ulokowano 3-calowy ekran LCD o wysokiej rozdzielczości 921 000 punktów.
Niestety z wagą ok. 560 g (z baterią i kartą SD) aparat jest nawet prawie dwukrotnie cięższy od konkurentów (Sony NEX 5N - 269 g, Fuji X10 - 350 g, Samsung NX11 - 353 g ). K-01 waży prawie tyle samo, co pełnoprawna lustrzanka Pentax K-r (589 g z akumulatorem i kartą pamięci). Nowy Pentax ma też kilka centymetrów więcej w pasie niż rywale - jego wymiary to 12,1 x 7,9 x 5,9 cm.
Matryca APS-C
Nowy Pentax K-01 wyróżnia się nie tylko ciekawym designem, ale też matrycą APS-C CMOS (23,7 x 15,7 mm) o rozdzielczości 16,28 megapikseli. Nie jest to zatem malutki sensor z kompaktów, jak w Pentaxie Q, czy nawet matryca zbliżona do formatu Mikro Cztery Trzecie. To sensor z lustrzanek, który może oferować naprawdę dobre rezultaty.
Aparat wyposażono także w nowy procesor obrazu Prime M pozwalający na pracę z czułością w zakresie ISO 100-25 600 oraz nagrywanie filmów Full HD z dźwiękiem stereo. Do dyspozycji będzie kodek H.264 oraz wybór prędkości zapisu: 30, 25 lub 24 kl./s. Aparat oferuje też możliwość nagrywania filmów z użyciem filtrów kolorystycznych czy nawet funkcję filmu poklatkowego. Nie zabrakło też gniazda HDMI typu C oraz gniazda na mikrofon zewnętrzny. Dużym plusem jest system stabilizacji matrycy oraz możliwość stosowania formatu RAW przy zapisie zdjęć.
Nowy bezlusterkowiec Pentaxa może się także pochwalić wysoką prędkością zdjęć seryjnych - do 6 kl./s w pełnej rozdzielczości. Aparat otrzymał autofokus z detekcją kontrastu z aż 81 punktami do wyboru.
Współpraca z obiektywami Pentax K
To nie koniec tej interesującej specyfikacji. Pentax K-01 został wyposażony w bagnet K, a zatem ten designerski bezlusterkowiec jest kompatybilny ze wszystkimi obiektywami marki Pentax. I tak K-01 startuje z ponad 214 modelami dostępnych szkieł (w tym nowy 40 mm XS), czym nie może się pochwalić żaden producent bezlusterkowców.
Takie rozwiązanie ma kilka wad, np. obiektywy z lustrzanek są większe i cięższe niż szkła dedykowane małym aparatom typu CSC. Jednak z drugiej strony, firma Pentax pewnie za chwilę rozszerzy grono kompaktowych szkieł wyprodukowanych z myślą o K-01, więc oferta się wyrówna, a w zapasie zostaną jeszcze dziesiątki starszych modeli. Pentax K-01 pozostawia też duże możliwości osobom, które już mają lustrzanki i obiektywy tej marki. Niektórzy mogą kupić tylko sam korpus i pracować na swoich starszych szkłach.
To sytuacja, o której mogą tylko pomarzyć właściciele Sony NEX, Nikonów 1 czy Samsungów NX. Wprawdzie dla niektórych bezlusterkowców są dostępne przejściówki umożliwiające podpięcie obiektywów z lustrzanek, jednak ich ceny są wysokie i mało komu w praktyce chce się z nich korzystać.
W dodatku Pentax K-01 otrzymał tzw. gorącą stopkę, która również jest w pełni kompatybilna ze wszystkimi akcesoriami Pentaxa, np. lampami błyskowymi, kablami czy GPS.
Pentax K-01 będzie sprzedawany z nowym, stałoogniskowym, cieniutki obiektywem Pentax-DA 40 mm f/2.8 XS. Producent podaje, że to obecnie najcieńszy wymienny obiektyw na świecie. To stylowe narzędzie ma tylko 9,2 mm grubości, a jego optyka została zaprojektowana na podstawie znanego obiektywu Pentax-DA 40 mm f/2.8 Ltd. Ogniskowa 40 mm odpowiada w przeliczeniu na format 35 mm (crop x 1,5) ogniskowej 60 mm.
Ciężki, ale konkretny
Patrząc na suche statystyki oraz zdjęcia, trzeba mocno pochwalić firmę Pentax. Wprawdzie aparat waży ponad 0,5 kg, ale oferuje wiele. Wygląda na to, że to kawał dobrej roboty. Z wystawieniem ostatecznej oceny trzeba jednak poczekać, aż aparat trafi w nasze ręce, co mam nadzieję stanie się już niebawem.
Pentax K-01 z obiektywem 40 mm f/2.8 XS będzie dostępny od 15 marca 2012 r. Oto ceny:
- Pentax K-01 (sam korpus) - 2690 zł
- Pentax K-01 + DA 40 mm XS - 2990 zł
- Pentax K-01 + DAL 18-55 mm - 2990 zł
- Pentax K-01 + DAL 18-55 mm + DAL 50-200 mm -** 3440 zł**