Sony A7R II znika z oferty producenta
Pełnoklatkowe bezlusterkowce serii Sony A7R doczekały się już aż czterech wersji. Dotychczas można było kupić nawet wersję II, lecz od teraz się to zmienia. Na rynku pozostaną tylko korpusy Sony A7R III oraz Sony A7R IV.
01.09.2021 | aktual.: 01.09.2021 11:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W licznych sklepach internetowych dealerów sprzętu Sony, korpus Sony A7R II zniknął z list lub jest oznaczony jako niedostępny. Świadczy to o jednym – Sony A7R II przestał być sprzedawany.
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Sony A7R II miał swoją premierę w 2015 roku. Od tamtego czasu zobaczyliśmy kolejne wersje: A7R III oraz A7R IV. Aparat sprzed 6 lat był jednak na tyle popularny, że mimo wydania przez producent jego następców, wciąż był dostępny w sprzedaży.
Sony A7R II do dziś jest uważany za dobry aparat. 5-osiowa stabilizowana matryca wykonana w technologii BSI miała rozdzielczość 42,2 Mpix, obsługiwana przez procesor BIONZ X. Mimo znacznego rozmiaru zdjęć, korpus umożliwiał fotografowanie z prędkością 5 kl./s, a zakres obsługiwanych czułości ISO wahał się natywnie od 100 do 25 600.
W 2015 roku, Sony A7R II był jednym z najlepszych aparatów dostępnych na rynku. Oferował znakomitą jakość obrazu i mimo tego, że teoretycznie był przeznaczony do realizowania zdjęć reklamowych i portretowych, przypadł do gustu także fotografom ślubnym czy krajobrazowym, którzy cenili sobie szczegółowość obrazu.
Sony A7R II nie miał w czasach swojej świetności sporej konkurencji pod kątem parametrów, a na dodatek były to tylko lustrzanki cyfrowe, takie jak: Canon EOS 5Ds (oraz 5Ds R) czy Nikon D810. 399 punktów autofokusa było nowum, które przypadło do gustu wszelkim artystom. Wykrywanie twarzy i oczy, jak tez śledzenie obiektów działały bardzo dobra jak na tamte czasy.
Korpus wyróżniał się też bardzo krótkim czasem synchronizacji błysku, który bez technologii HSS wynosił 1/250 sekundy przy mechanicznej migawce szczelinowej. Oprócz dużej rozdzielczości i zachwycającego autofokusa, był to kolejny powód, dla którego bezlusterkowiec Sony A7R II stał się dla wielu fotografów studyjnych sprzętem pierwszego wyboru.
W dniu premiery Sony A7R II kosztował niespełna 15 tys. złotych. W niektórych polskich sklepach obecnie można go jeszcze kupić nawet za 6500 złotych.
Według doniesień niektórych serwisów, niebawem z rynku może zniknąć również Sony A9 – pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec przeznaczony do fotografii sportowej oraz prasowej.