Znajduje się na dnie od 81 lat. To lokalna atrakcja w Grecji

Pomimo upływu wielu lat od zakończenia II wojny światowej, na dnie wciąż spoczywają wraki maszyn należących do obu stron tego konfliktu. Fotografowie podwodni co jakiś czas dostarczają nam ciekawe zdjęcia takich znalezisk. Jednym z nich jest wrak niemieckiego myśliwca Messerschmitt Bf 109, na który możemy się natknąć, nurkując w pobliżu Krety.

U wybrzeży Grecji wciąż znajduje się wrak samolotu z II wojny światowej
U wybrzeży Grecji wciąż znajduje się wrak samolotu z II wojny światowej
Źródło zdjęć: © Facebook | Coral Diving Crete
Adam Gaafar

23.09.2022 | aktual.: 23.09.2022 17:37

Samolot leży w niewielkiej odległości od brzegu i na niedużej głębokości, dzięki czemu jest dostępny również dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z turystyką podwodną. Centrum nurkowe Coral Diving Crete w Hersonissos zwraca uwagę, że o istnieniu samolotu wiadomo było od lat, ale "greccy agenci turystyczni i biznesmeni wykorzystują go, by przyciągnąć klientów". 

Silnik Messerschmitta Bf 109 odpadł od maszyny i znajduje się kilka metrów od kadłuba. Zarówno śmigło, jak i skrzydła, pozostały w nienaruszonym stanie. Na samolocie wciąż widoczne są insygnia producenta. Niektóre aluminiowe części wyglądają jak fabrycznie nowe.

Messerschmitt Bf 109, który do dziś znajduje się u wybrzeży Grecji, był jedną z blisko 1,3 tys. maszyn wysłanych przez Luftwaffe do udziału w bitwie o Kretę. Podczas potyczki alianci zestrzelili 210 wrogich samolotów. Próba inwazji, która zakończyła się pyrrusowym zwycięstwem Adolfa Hitlera, kosztowała życie ok. 4,5 tys. niemieckich spadochroniarzy.

Należy mieć na uwadze, że wydobywanie wraków z dna mórz jest wskazane ze względu na ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Między innym z tego względu wielu historyków i badaczy świadomych istnienia niemieckiej maszyny w pobliżu Grecji zastanawia się, dlaczego nie została ona jeszcze wyciągnięta. Eksperci podkreślają, że konstrukcja mogłaby posłużyć jako bezcenny eksponat z czasów bitwy o Kretę.

***

Jeśli ciekawią was równie niezwykłe znaleziska z czasów II wojny światowej i nie tylko, zachęcamy do lektury innych naszych tekstów. Polecamy materiał o niemieckim myśliwcu Focke-Wulf Fw 190, który po blisko 50 latach został odkryty w lesie pod Sankt Petersburgiem, artykuł o cmentarzysku samolotów w Murmańsku oraz tekst dot. pozostawionych na Syberii składów kolejowych z czasów Stalina.

Adam Gaafar, dziennikarz Fotoblogii

Komentarze (4)