AI stworzyła więcej obrazów niż fotografowie przez pierwsze 150 lat. Wynik badania zaskakuje

Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że w ciągu ostatniego roku AI wygenerowała ponad 15 miliardów obrazów. To liczba przewyższająca liczbę fotografii wykonanych w ciągu pierwszych 150 lat istnienia medium. Z jednej strony to zaskakująca liczba, ale z drugiej niekoniecznie. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Sztuczna inteligencja coraz częściej przejawia się w świecie fotografii.
Sztuczna inteligencja coraz częściej przejawia się w świecie fotografii.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

W ciągu minionego roku społeczności artystyczne oparte na GAN, czyli generatywnych sieciach internetowych, szturmem zdobyły internet. W mediach społecznościowych powstało wiele grup, które stały się miejscami dla tysięcy twórców sztuki generatywnej. Ci artyści doskonalą swoje umiejętności za pomocą precyzyjnych promptów - poleceń dla AI - i dzielą się pracami z całym światem. Są już nawet osoby, które specjalizują się tylko w tym, jak też biznesy oparte na AI, jak choćby wirtualni influencerzy czy agencje nieistniejących modelek.

Ilość treści wygenerowanych w tym okresie jest trudna nawet do oszacowania, ale można powiedzieć, że jest imponująca – w bardzo ogólnym sensie. Statystyki rzucają nowe światło na ogromną przemianę w świecie sztuki, stawiając pytania dotyczące kreatywności, technologii i przyszłości wyrazu wizualnego. Na dodatek cały czas kontrowersje budzą prawa autorskie – eksperci zastanawiają się stale, czy obraz wygenerowany przez AI może mieć twórcę i czy samo dzieło podlega ochronie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednym z najbardziej zdumiewających wniosków, jakie przekazuje raport Everypixel, jest ogromna liczba obrazów wygenerowanych przy użyciu algorytmów konwertujących tekst na obrazy w ciągu zaledwie jednego roku. Raport stawia tę kwestię jasno: "Osiągnięcie poziomu 15 miliardów zdjęć zajęło fotografom 150 lat — od pierwszej wykonanej fotografii w 1826 r. do 1975 r.". Ten szybki rozwój jest zaskakujący.

Ważnymi graczami w tej dziedzinie są m.in. DALLE-2, model GAN stworzony przez OpenAI. Od momentu jego ograniczonego wprowadzenia w kwietniu 2022 r., DALLE-2 przyczyniło się do średniej dziennie tworzonych obrazów na poziomie 34 mln. Adobe także wstrząsnęło branżą swoimi przełomowymi algorytmami AI znanymi jako Adobe Firefly, które bezproblemowo wkomponowały się w Photoshopa. Co niezwykłe, w zaledwie trzy miesiące po wprowadzeniu, Firefly zanotowało stworzenie obrazów na poziomie miliarda, demonstrując niesamowity potencjał narzędzi artystycznych napędzanych przez AI.

Aby oddać skalę wspomnianych 15 miliardów obrazów, trzeba podkreślić, że przewyższają one całą bibliotekę obrazów stockowych Shutterstock i stanowiłyby jedną trzecią wszystkich obrazów, które kiedykolwiek zostały opublikowane na Instagramie.

Przełomem był czerwiec 2022 r., gdy wystartowało Midjourney. Ten algorytm GAN zmienił sztukę generatywną na zawsze, pozwalając na tworzenie ekstremalnie realistycznych prac, które przysłużyły się do zalewu fake newsów. Przykładem negatywnych działań może być fałszywe aresztowanie Donalda Trumpa.

Trudno wyobrazić sobie, jak będziemy patrzeć na AI za rok, skoro w podczas pandemii COVID-19 tak wiele się zmieniło w tej kwestii. Mamy do czynienia z nową cyfrową rewolucją technologiczną, której wyznacznikiem jest rozwój sztucznej inteligencji.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)