Canon EOS M50 Mark II oraz Canon EOS M5 Mark II mogą się ukazać niebawem

Ostatnio wszystkie doniesienia związane z Canonem dotyczą nadchodzącego, potwierdzonego modelu – Canona EOS-a R5. Pojawiły się jednak inne, mówiące o nowych modelach APS-C. Wygląda na to, że Canon wziął się ostro do roboty!

Canon EOS M50 Mark II oraz Canon EOS M5 Mark II mogą się ukazać niebawem
Marcin Watemborski

09.04.2020 | aktual.: 09.04.2020 09:29

Canon EOS R5 powstanie – jest to pewne, jak to, że jutro wstanie słońce. Nie wiemy jednak dokładnie, kiedy. 20 kwietnia 2020 roku odbędzie się specjalna konferencja prasowa on-line, lecz spodziewamy się na niej innego sprzętu – kamer telewizyjnych i kinowych. Oprócz Canona EOS-a R5, oczekujemy w tym roku młodszego brata – Canona EOS-a R6 (odpowiednika linii 6D w lustrzankach).

Jednak to nie wszystko. Trzeba pamiętać o tym, że Canon w swojej ofercie ma już całkiem pokaźną kolekcję bezlusterkowców z matrycami APS-C. System Canon EOS M powstał jeszcze zanim bezlusterkowce weszły w fazę dużej popularności. Canon Rumors przypomina, że Canon Watch donosił o domniemanych nadchodzących premierach dwóch innych modeli – Canona EOS-a M50 Mark II oraz Canona EOS-a M5 Mark II. Mogą one pojawić się pod koniec 2020 roku. Te dwa mniejsze pewnie będą mogły przypaść tym, którzy już są w systemie EOS M, ale chcą udoskonalić swój zestaw. Oprócz tego niektórzy spodziewają się nowego obiektywu Canon EF-M 18-45 mm f/2-4 IS STM.

Czy zobaczymy wspomniane aparaty i obiektyw? Byłoby miło patrzeć na rozwój serii bezlusterkowców z matrycami APS-C, ale póki co nie ma potwierdzonych informacji na ten temat, a te wyżej to pobożne życzenia miłośników systemu. Canon jest w dość specyficznej sytuacji, ponieważ ma osobne mocowania oraz inne obiektywy i akcesoria do bezlusterkowców z matrycą APS-C (system EOS M) oraz inne do bezlusterkowców z matrycą pełnoklatkową (system EOS R).

Podejrzewam, że gdyby nie duża popularność EOS-ów z małym sensorem na rynku azjatyckim, ta linia zostałaby porzucona. Zupełnie tak, jak zrobił to Nikon z serią Nikon 1 na rzecz systemu Nikon Z, w którym znajdziemy Nikona Z6 i Nikona Z7 z pełną klatką oraz Nikona Z50 z matrycą APS-C. W systemie Sony znajdziemy podobne rozwiązania – jedno mocowanie, jeden system, ale różne matryce: Sony A6100 i Sony A6600 z APS-C oraz cała gama pełnoklatkowych korpusów, w tym Sony A7 III, Sony A7R IV oraz Sony A9 II.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)