Jaki program do przerabiania zdjęć?

Jaki program do przerabiania zdjęć?

Do szybkiej edycji zdjęć możemy wykorzystać narzędzia online, które nie wymagają instalacji na komputerze
Do szybkiej edycji zdjęć możemy wykorzystać narzędzia online, które nie wymagają instalacji na komputerze
Źródło zdjęć: © © [pexels.com](https://www.pexels.com/photo/macbookpro131187/)
Marlena Kostyńska
27.06.2019 10:51, aktualizacja: 01.07.2019 09:22

Korzystanie z programów do przerabiania zdjęć to nieodłączny etap pracy osób zajmujących się fotografowaniem. Profesjonaliści dobrze wiedzą, jakie narzędzie spełnia ich oczekiwania, a każdy laik słyszał o Photoshopie. Jeśli zastanawiacie się, jakie jeszcze narzędzia są warte uwagi, przygotowaliśmy krótki przegląd programów do obróbki zdjęć.

Obróbka zdjęć – po jakie narzędzia sięgnąć?

Programy do przerabiania zdjęć możemy podzielić na profesjonalne i najczęściej płatne narzędzia dla profesjonalistów oraz programy bezpłatne o różnym stopniu zaawansowania. Wybór jest niemały, dlatego warto najpierw porównać ze sobą dostępne aplikacje.

W temacie obróbki zdjęć jednymi z podstawowych haseł są Photoshop i Lightroom. Chociaż szeroko rozpoznawalne, to nie są one jedynymi komercyjnymi programami wykorzystywanymi przez fotografów i grafików. Dużą popularnością cieszą się też np. Skylum Luminar, Capture One, ON1 Photo Raw czy Aurora HDR.

Z drugiej strony również darmowe programy mogą być niezwykle funkcjonalne i stanowić praktyczne uzupełnienie odpłatnego pakietu. W końcu niektóre z nich pozwalają też na pracę z plikami RAW. Również dlatego to optymalny punkt wyjścia dla amatorów lub osób początkujących, które chcą dopiero zapoznać się z różnymi narzędziami graficznymi. Na co dzień można sięgnąć po edytory pokroju np. GIMP-a, Paint.NET czy Darktable.

Jeśli nie korzystamy z programów do przerabiania zdjęć regularnie albo chwilowo nie mamy do nich dostępu, wygodną alternatywę stanowią narzędzia do obróbki zdjęć online. Przykłady takich darmowych aplikacji sieciowych to PicMonkey, Fotor czy Pixlr.

Darmowe programy do przerabiania zdjęć

Przykładowe programy do obróbki zdjęć, za które nie trzeba płacić, to:

  • IrfanView. Jednym z darmowych narzędzi, które może sprawdzić się podczas podstawowych prac edycyjnych nad obrazami, jest IrfanView. Ten program na licencji freeware (do użytku niekomercyjnego) to przede wszystkim przeglądarka zdjęć dla systemu Windows. Do tego uznawany jest za świetny masowy edytor obrazów. IrfanView ma dosyć staromodny interfejs, ale ten rozwijany od lat program oferuje wiele zaawansowanych opcji również dla doświadczonych użytkowników.
  • Paint.NET. Ten bezpłatny program dla użytkowników Windowsa wykorzystamy do pracy z grafikami rastrowymi, również z użyciem warstw. Czytelny interfejs ułatwi podstawową edycję lub retusz fotografii. Do dyspozycji mamy też bogaty pakiet funkcji przydatnych do bardziej zaawansowanej obróbki obrazów.
  • GIMP. Popularny program na licencji GNU, który jest kompatybilny z systemami Windows, Linux oraz OS X. GIMP często jest porównywany z Photoshopem ze względu na bogactwo funkcji, w tym pracę na warstwach, skalowanie, edycję gradientów czy operacje na plikach w wielu formatach. Więcej opcji uzyskamy, instalując oficjalne wtyczki lub opracowując własne skrypty.

Programy do przerabiania zdjęć w formacie RAW

Wiele darmowych programów do przerabiania zdjęć oferuje sporo zaawansowanych opcji, ale już obsługa formatu RAW nie jest tak standardowym rozwiązaniem. Do ciekawszych propozycji z rodziny bezpłatnych programów umożliwiających pracę z surowymi plikami obrazów należą np. Raw Therapee i Darktable.

  • Raw Therapee nie należy do najłatwiejszych w obsłudze narzędzi, ale pozwala na odczyt i edycję plików RAW oraz JPEG. Udostępniany jest na licencji freeware na urządzenia z systemami Windows, Linux i OS X.
  • Darktable korzysta z licencji GNU i często określany jako alternatywa dla Lightrooma. Program faktycznie imponuje liczbą skomplikowanych modułów służących do sterowania balansem bieli, tworzenia efektu HDR czy retuszu zdjęć.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)