Startuje 6. Opolski Festiwal Fotografii, który zapowiada się przenikająco

Startuje 6. Opolski Festiwal Fotografii, który zapowiada się przenikająco

Startuje 6. Opolski Festiwal Fotografii, który zapowiada się przenikająco
Źródło zdjęć: © © Paulina Oleszko
Marcin Watemborski
25.09.2016 09:11, aktualizacja: 26.07.2022 18:51

„Przenikanie/Znikanie” to motyw przewodni tegorocznej edycji Opolskiego Festiwalu Fotografii. Podczas 6. OFF zobaczycie 15 wystaw oraz będziecie mogli wziąć udział w 6 spotkaniach autorskich. Ponadto czekają na Was warsztaty fotograficzne z fotografami, w tym naszym Jakubem Kaźmierczykiem.

Hasło „Przenikanie/Znikanie” dotyczy dwóch przenikających się procesów, które nie do końca trwają i następują dość powoli. Podczas 6. Opolskiego Festiwalu Fotografii ponownie dominuje fotografia dokumentalna, a wystawy zbiorowe i indywidualne koncentrują się wokół tematu człowieka. Odbędą się również liczne warsztaty, w tym „Zarządzanie barwą oraz backup w domu każdego fotografa”, które prowadzi Jakub Kaźmierczyk.

Obraz
© © Maksymilian Rigamonti

Podczas OFF-u można zobaczyć wystawy znanych fotografów, w tym: Maksa Rigamontigo, Małgorzaty Sajur oraz Zofii Rydet. Ostatnia z wymienionych zapewniła uczestnikom pokaz zdjęć z projektu „Zapis socjologiczny”. Jest to seria realizowana od 1978 roku niemalże do końca życia artystki. W cyklu widoczny jest przekrój przez kilkanaście województw całej Polski. Zofia Rydet wchodziła do mieszkań i portretowała mieszkańców domów w ich najbardziej reprezentatywnych miejscach. Tak powstał historyczny zapis tego, jak wygląda polskie społeczeństwo.

Obraz
© © Tomasz Liboska / Michał Solarski

Po raz kolejny głośno jest o Tomaszu Libosce oraz Michale Solarskim, którzy zaprezentują swój cykl - „Postrzyżyny”, będący rekonstrukcją własnych wydarzeń sprzed lat. Został on doceniony nagrodą Grand Prix na konkursie LensCulture w 2014 roku.

Obraz
© © Karolina Jonderko

Fotografia portretowa i konceptualna została zdominowana przez Tomasza Wysockiego, Pawła Frenczaka oraz Małgorzatę Sajur, którzy w swojej twórczości również koncentrują się na człowieku – czy są to autoportrety, czy obrazy pokazujące innych ludzi – w każdym z nich można dostrzec festiwalowe „przenikanie”.

My, jako patron wydarzenia, oczywiście mieliśmy okazję pisać kilkukrotnie o fotografach, którzy przedstawią swoje prace podczas 6. edycji OFF i w pełni możemy je Wam polecić.

Obraz
© © Paweł Frenczak

Zapisy na warsztaty odbywają się za pośrednictwem strony internetowej, na której również przeczytacie więcej na temat samego festiwalu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)