Nie korzystasz z Lightrooma? Oto 5 alternatywnych programów do obróbki plików RAW
Format RAW jest coraz bardziej popularnym sposobem zapisu zdjęć. Dzięki niemu możemy mieć większą kontrolę nad końcowym wyglądem obrazu. Rynek programów do ich edycji jest zdominowany przez firmę Adobe i ich produkt – Lightroom. To jednak niejedyny program, który może sprawdzić się przy obróbce zdjęć.
18.01.2017 | aktual.: 26.07.2022 18:40
Pliki RAW, czyli surowy zapis z matrycy światłoczułej, oferują najwyższą jakość rejestrowania zdjęć cyfrowych w aparacie fotograficznym. Zawierają w sobie zapisane nieskompresowane dane na temat obrazu, co jest ich ogromną zaletą nad plikami JPG, które z góry mają narzuconą kompresję oraz estetykę.
Kiedy plik RAW, bez względu na to z jakiego aparatu, otworzymy w programie do edycji zdjęć, możemy zrobić z nim dużo więcej niż z plikiem JPG. Wprowadzone zmiany nie będą widoczne w tak agresywny sposób, jak ma to miejsce w plikach skompresowanych. Wyciąganie cieni oraz jasnych partii jest możliwe dzięki większej bazie zapisanych informacji, a co za tym idzie – możemy rozjaśniać obraz lub go ściemniać w większym zakresie niż w przypadku plików JPG.
Obecnie najbardziej popularnym programem jest Adobe Lightroom, który umożliwia bardzo wiele opcji. Aplikacja ta zdominowała rynek tak bardzo, że niektórzy nie widzą dla niego żadnych alternatyw. Są jednak w błędzie. Istnieją inne programy, które często oferują naprawdę wiele, za stosunkowo niewiele. Obecnie cena Lightrooma w programie fotograficznym Adobe Cloud wynosi 12,29 euro za miesiąc.
Capture One
Capture One (C1) to program producenta średnioformatowych aparatów i obiektywów – firmy Phase One. Najnowsza wersja aplikacji jest dużo szybsza niż poprzednie. Zastosowano w niej także nowe narzędzia, dzięki czemu funkcjonalność została zdecydowanie zwiększona.
Capture One Pro 10 pozwoli na szybkie przeglądanie zdjęć i porównywanie powiększeń oraz bardzo zaawansowaną edycję plików RAW. Możliwe jest również fotografowanie z przesyłaniem plików bezpośrednio do programu. Zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu pozwolą uzyskać naturalny efekt oraz możliwie wyciągnąć każde zdjęcie.
Capture One Pro 10 jest dostępny na komputery z systemem OS X oraz Windows w cenie 299 dolarów oraz 99 dolarów dla użytkowników wersji 8 i 9.
Więcej informacji znajdziecie w osobnym artykule oraz na stronie producenta. Dodatkowo, jeśli jesteście ciekawi, jakie są różnice w użytkowaniu Adobe Lightroom oraz Capture One, Jakub Kaźmierczyk wspomniał o tym w jednym ze swoich poradników.
DxO Optics Pro
Ten program od wielu lat spędza sen z powiek producentom Lightrooma. Jest to w pełni funkcjonalna wywoływarka plików RAW, w której możecie obrabiać zdjęcia nie tylko za pomocą tradycyjnych suwaków, ale również stosując wyrównania z predefiniowanych profili.
DxO OpticsPro 11, Reveal the RAW emotion (HD English)
Ogromną zaletą DxO Optics Pro jest to, że po wgraniu zdjęć, program automatycznie rozpozna sprzęt, którym zostały zrobione i ściągnie specjalne ustawienia korygujące, by wasz obraz wyszedł jak najbardziej neutralnie, co daje wam ogromne pole do popisu.
DxO Optics Pro 11 w pudełkowej wersji Essential Edition kosztuje 129 euro, natomiast w wersji ELITE Edition 199.
Niedawno również została udostępniona za darmo wersja programu DxO Optics Pro 9 Elite Edition. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie producenta.
Affinity Photo
Affinity Photo to program, który jest konkurencją nie tylko dla Lightrooma, ale również dla Photoshopa. Niedawno pojawiła się wersja na komputery z systemem Windows, dotychczas AP było dostępne tylko dla Mac OS.
Affinity Photo - Alternatywa dla Photoshopa?
W najnowszej odsłonie programu pojawiło się wiele przydatnych opcji, jak kompleksowe zarządzanie kolorem, opcja makr (coś jak akcje w PS-ie), grupowe edytowanie zdjęć, edytowanie obrazów 32-bitowych oraz wiele innych udogodnień. Affinity Photo 1.5 zostało również znacznie zoptymalizowane, dzięki czemu działa płynniej i reaguje na komendy w czasie rzeczywistym.
Więcej informacji znajdziecie w osobnym artykule oraz na stronie producenta. Pełna wersja programu kosztuje tylko 49.99 dolarów.
ON1 Photo RAW
Pewnie kojarzycie firmę ON1 z produkowania różnego rodzaju wtyczek do Lightrooma i Photoshopa – i słusznie. Tymczasem firma wydała swoją wersję programu do edycji plików RAW. Interesujące jest to, że aplikacja działa jako niezależny program lub wtyczka do produktów Adobe.
All-in-One RAW Processor and Photo Editor
Za pomocą ON1 Photo RAW nie będziecie co prawda mogli katalogować zdjęć, ale bez problemu wywołacie i obrobicie pliki RAW. Oczywiście w programie nie zabrakło całej gamy różnego rodzaju efektów kolorystycznych, z których znany jest producent.
ON1 Short Clip – A Photo RAW Workflow
Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta. Program możecie wypróbować za darmo, a po zakończeniu okresu promocyjnego jego koszt wyniesie 120 dolarów za pełną wersję i 100 dolarów za aktualizację.
Corel AfterShot Pro
Dobrze widzicie – mówimy o programie wypuszczonym przez Corela. Ten producent przez wielu fotografów i grafików jest nie wiadomo dlaczego pomijany, aczkolwiek niesłusznie. Najnowsza wersja wywoływarki RAW-ów od Corela ma być według producenta nawet do 4 razy szybsza niż Lightroom.
AfterShot Pro jest zaawansowanym narzędziem do odzyskiwania prześwietleń oraz jest wyposażony w ciekawą funkcję korekty wad optycznych obiektywów, które użytkownik może dostosowywać do własnych potrzeb. Oprócz tego w tym programie znajdziecie zaawansowane narzędzie do retuszu skóry bez potrzeby uruchamiania zewnętrznych aplikacji.
Getting Started with AfterShot Pro for a Faster Workflow
Więcej informacji znajdziecie w osobnym artykule oraz na stronie producenta. Pełna wersja programu kosztuje 236 złotych, natomiast uaktualnienie z poprzedniej 176 złotych.