Nowy firmware do Nikona Z6 i Z7 dodaje wykrywanie oka i poprawia AF

Nowy firmware do Nikona Z6 i Z7 dodaje wykrywanie oka i poprawia AF
Marcin Watemborski

16.05.2019 09:39, aktual.: 16.05.2019 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Nikon dba o swoją nową linię pełnoklatkowych bezlusterkowców. Aktualizacja oprogramowania układowego w aparatach Nikon Z6 oraz Nikon Z7 to ukłon w stronę użytkowników. Wielu z nich domagało się wprowadzenia wykrywania oka i tak się stało. Oprócz tego algorytm ustawiania ostrości został poprawiony.

Nikon Z6 i Z7 zostały zaprezentowane latem 2018 roku. Po aparatach Sony A7 III i A7R III pojawiły się wśród pierwszej firm wśród gigantów. Canon EOS R został zaprezentowany zaledwie kilka dni później, a Panasonic Lumix S1 oraz S1R dopiero w tym roku. Międzyczasie Canon opracował budżetowe rozwiązanie w formie aparatu Canon EOS RP.

Eye AF to standard w branży

Po premierze Nikonów wielu użytkowników pytało, co z wykrywaniem oka. Przecież ta funkcja jest w bezlusterkowcach od dawna. Niestety w Nikonie Z6 i Z7 jej zabrakło. Było to też jednym z moich pytań do inżynierów. Teraz, po kilku dobrych miesiącach pojawiło się nowe oprogramowanie w wersji 2.0, które wprowadza tę opcję. Eye AF dzisiaj to standard na rynku bezlusterkowców. Od dawna znajdziemy tę opcję w aparatach Sony, jak również w Panasonikach (Mikro Cztery Trzecie oraz od niedawna w pełnej klatce) oraz Fujifilm (X-T30 i X-T3 naprawdę świetnie działają!).

W Nikonie Z6 oraz Z7 Eye AF będzie działał podczas wybrania automatycznego wyboru pól autofokusa. Firma informuje, że ostrość będzie blokowana na oku nawet, gdy obiekt zmieni pozę lub zostanie przysłonięty przez jakiś przedmiot. Przełączanie między wyborem oka, a wykrywania twarzy będzie możliwe dzięki ich zaznaczaniu.

Nikon Z6 i Z7 z poprawionym autofokusem w ciemności

Drugą zmianą w działaniu autofokusu obu korpusów jest poprawienie jego osiągów przy gorszym świetle. Nikon Z7 ma teraz zwiększony zakres pracy do -2 EV, natomiast Z6 do -3,5 EV. Gdy używacie opcji poprawy AF w niskim świetle, producent wspomina, że Nikon Z6 powinien poradzić sobie do -6 EV. Jego brat z większa matrycą nie zanotował tu zmian.

Oprócz tego oba aparaty mogą teraz fotografować z ciągłym autofokusem z większą prędkością – 12 kl./s (Z6) oraz 9 kl./s (Z7).

Oprogramowanie możecie pobrać ze strony producenta.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)