Wybieramy aparat cyfrowy – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Wybieramy aparat cyfrowy – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera

14.10.2021 11:39, aktual.: 06.03.2024 22:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już od kilku lat większość osób, aby zrobić zdjęcie odruchowo sięga po swój telefon. Jednak jeżeli chcemy zrobić naprawdę dobre ujęcie to potrzebujemy aparatu cyfrowego, który swoimi parametrami zdecydowanie wyprzedza smartfony. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy.

Jednoobiektywowa lustrzanka cyfrowa

Lustrzanki jednoobiektywowe są obecnie najpopularniejszym rodzajem aparatów na rynku. Większość profesjonalnych fotografów ma w swoim wyposażeniu tego typu sprzęt. Lustrzanki cyfrowe są wyposażone w odłączany obiektyw. Aparat można indywidualnie regulować w zależności od rodzaju fotografowanych obiektów. Na przykład możemy użyć obiektywu szerokokątnego do fotografowania krajobrazów i teleobiektywu do fotografowania dzikiej przyrody. Większość lustrzanek cyfrowych obecnej generacji może również nagrywać wideo – niektóre nawet w 4K. Warto przeglądnąć gazetki black friday 2021, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Aparaty bezlusterkowe

Aparat bezlusterkowy to zasadniczo lustrzanka cyfrowa z usuniętym wizjerem optycznym. Pozwala to uniknąć stosunkowo dużego ciężaru obudowy aparatu. Jest on lekki i łatwy w obsłudze. Obraz, który dociera do matrycy aparatu, można oglądać bezpośrednio w wizjerze. Modele bez lustra są dostępne z korpusami przyciętymi i pełnoklatkowymi. Aparaty bezlusterkowe są zwykle wyposażone w odłączany obiektyw.

Aparaty typu point and shoot

Urządzenia typu point and shoot zostały zaprojektowane w oparciu o technologię kompaktowych aparatów. Mają stały obiektyw i zmienną ogniskową. Ten typ konstrukcji nie pozwala na ustawienie zasięgu teleobiektywu w jednym punkcie przed wykonaniem zdjęcia. Przechwycony obraz jest zapisywany w formacie JPEG. Podobnie jak wiele modeli kompaktowych, aparat działa na baterie. Tylko kilka modeli może być wyposażonych w akumulatory dostosowane do potrzeb klienta. Są one często cenione za niewielką wagę. Można je łatwo nosić nawet w kieszeni. Modele point and shoot są szczególnie przydatne dla osób, które chcą szybko robić zdjęcia podczas różnych okazji. Mogą to być między innymi rodzinne wakacje lub wycieczka. Jest to również właściwy format nagrań do celów dokumentacyjnych. Modele z rabatem możemy znaleźć na https://gazetka-24.pl/kody-rabatowe.

Aparat mostkowy

Aparat mostkowy jest koncepcją pośrednią między modelami typu point and shoot a konstrukcjami lustrzanek cyfrowych. Są wyposażone w obiektyw stałoogniskowy, który może pokryć zakres ogniskowych teleobiektywu. To sprawia, że są doskonałym wyborem do fotografii przyrodniczej z ograniczonym budżetem. Wiele aparatów mostkowych jest zgodnych z formatem RAW. Ponadto, ze względu na swoją konstrukcję, wydają się być łatwiejsze w transporcie niż standardowe modele cyfrowe.

Artykuł powstał przy współpracy z https://gazetka-24.pl/

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)