Xiaomi zgłasza interesujący patent. Aparaty mogą wejść na nowy poziom

Xiaomi zgłasza interesujący patent. Aparaty mogą wejść na nowy poziom

Xiaomi zgłasza interesujący patent. Aparaty mogą wejść na nowy poziom
Źródło zdjęć: © © Miron Nurski
Marcin Watemborski
16.06.2021 09:37, aktualizacja: 16.06.2021 13:51

Trendy w fotografii mobilnej oraz fotografii obliczeniowej są zachwycające. Producenci tworzą coraz lepsze algorytmy sztucznej inteligencji oraz doskonalsze rozwiązania optyczne. Xiaomi pokazało patent, który dotyka obu tematów i może porządnie namieszać na rynku smartfonów.

Aparaty w smartfonach Xiaomi idą do przodu

Chiński producent smartfonów i elektroniki użytkowej – Xiaomi – dołączył do złożonych w marcu 2021 roku patentów wymagane dokumenty. Zobaczymy tam nowe pomysły na rozwiązanie kwestii modułów aparatów w smartfonach.

Najnowszą pokazaną ciekawostką jest ciekły obiektyw w smartfonie Xiaomi Mi Mix Fold. Wypełniona przezroczystym płynem przestrzeń pełni funkcję przełączania między obiektywem z 3-krotnym optycznym zoomem do obiektywu makro łapiącym ostrość od 3 cm. Niestety rozdzielczość matrycy to zaledwie 8 Mpix, ale i tak to coś, na czym warto zawiesić oko.

We współczesnym flagowym modelu Xiaomi Mi 11 Ultra pojawiły się 3 aparaty – 2 posiadają rozdzielczość 48 Mpix, a trzeci 50 Mpix. Wszystkie mają spore fizycznie matryce oraz interesującą optykę, o czym pisaliśmy dokładniej w osobnym artykule.

Czy Xiaomi chce wyznaczać nowe trendy?

Konkurencja na rynku smartfonów fotograficznych jest ogromna. Wystarczy spojrzeć na to, co prezentuje Samsung, vivo, OPPO, Huawei, Sony czy OnePlus. Każda z tych firm ma na swoim koncie bardzo interesujące rozwiązania albo znaczącą współpracę z firmami fotograficznymi, jak: Zeiss, Leica czy Hasselblad. Xiaomi, póki co nie ma takiego wsparcia, lecz ma swoje pomysły.

Obraz

11 czerwca 2021 roku firma Xiaomi dostarczyła wymaganą dokumentację do urzędu patentowego. Znalazły się wśród niej szkice i opisy nowych technologii obrazowania w smartfonach tego producenta. Po rysunkach widać, że aparaty będą zajmowały naprawdę dużo miejsca całego smartfona – wysepki nie da się nie zauważyć.

Dodatkowo należy przyjrzeć się fizycznym rozmiarom obiektywów, które są tam zaprezentowane. W każdym z patentów znalazły się szkice soczewek o dużej średnicy, co może sugerować 2 rzeczy. Pierwszą jest wykorzystanie optyki o dużym otworze względnym przysłony, co przełoży się na lepsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych oraz płytszą głębię ostrości. Drugą natomiast jest stosowanie fizycznie większych matryc, co również będzie miało swój udział w jakości zdjęć w ciemności, pod warunkiem, że rozdzielczość obrazu nie będzie za duża, a piksele zyskają na fizycznym rozmiarze.

Obraz

Na każdym z 3 opatentowanych wyglądów smartfonów zobaczymy niewielką kropkę na przodzie, którą jest kamerka do selfie. Dobrze by było, gdyby Xiaomi zaczęło myśleć nad sposobem ukrycia tego aparatu pod powierzchnią ekranu, co robią już inni producenci. Takie rozwiązanie znajdziemy m.in. w interesującym smartfonie ZTE Axon 20 5G.

Ruchy Xiaomi są bardzo ciekawe. Firma, która zaczynała od produkowania taniej elektroniki użytkowej, znacznie się rozwinęła. Wiele produktów jest ulepszane i znajdują one swoich zwolenników – nie tylko w Chinach, ale i na świecie. W Polsce już jakiś czas temu powstały sklepy firmowe Xiaomi, co świadczy o popularności marki.

Obraz

Więcej informacji na temat patentu Xiaomi znajdziecie w oficjalnym dokumencie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)